Ilustracija, Foto: Profimedia

kriterijumi

KRITERIJUMI NA ZAVRŠNOM ISPITU BIĆE VRAĆENI NA NIVO PRE KORONE: Spremaju se OSMACI - 1 srednja škola NAJTRAŽENIJA!

Iako je za rano zaključiti u kojim školama će biti najviše đačkih prijava, predviđanja su da će i ove godine zainteresovanost učenika za gimnazije biti rekordna

Objavljeno: 15.05.2022. 23:10h

Bliži se kraj školske godine, što za osmake znači i donošenje važne odluke u životu, a to je izbor srednje škole. I mada su mnogi osmaci odluku o budućem zanimanju već odavno doneli, ono što sada većinu muči jeste da li će završni testovi ove godine biti lakši ili teži i koliko bodova će se za svaki smer tražiti?

Godinama su među najtraženijim školama definitivno gimnazije, naročito one u centru grada, za koje se upravo zbog dobre reputacije i širokog obrazovanja traži i naveći broj poena. Iako je pandemija korona virusa u školovanju mnogo toga poremetila, pa je predhodinih godina bilo i smanjenja kriterijuma na testovima, predviđanja prosvetara su da toga ove godine biti neće i da se težina testova vraća na režim pre korone.

- Kada je u pitanju težina završnih testova, mislim da ne treba ići linijom manjeg otpora i ne treba spuštati kriterijum. Sumnjam da će sada doći do toga, tako da veruje da će se ove godine primeniti isti princip koji je važio pre pandemije - kaže za "Blic" Aleksandar Markov, predsednik Foruma beogradskih gimnazija.

Sličnog mišljenja je i direktorka Četrnaeste gimnazije u Beogradu, koja smatra da su đaci imali dovoljno vremena da se vrate iz režima pandemije te da nema potrebe smanjivati kriterijum.

- Mislim da su đaci dovoljno išli u školu da mogu da odgovore na sve zahteve testa. Kolege su dali svoj maksimum i deca su imala sasvim dovoljno vremena, tako da mislim da nema potrebe za olakšanim testovima ove godine, ali nisam ja ko odlučuje o tome, tako da ćemo videti kako odluče u Zavodu - kaže za "Blic" Marija Miletić.

Gimnazije će biti najtraženije zbog državne mature

Iako je za rano zaključiti u kojim školama će biti najviše đačkih prijava, predviđanja su da će i ove godine zainteresovanost učenika za gimnazije biti rekordna, a tome u prilog ide i jedan novi razlog - državna matura.

- Istina je da su ranijih godina gimnazije najtraženije među školama, a posebno veće interesovanje je bilo prošle godine tako očekujem da se nešto bitno neće promeniti ni ove godine pogotovo imajući u vidu da se već dugo najavljuje ta državna matura, koja se polaže u gimnaziji i koja otvara mogućnost upia na fakultet - kaže za "Blic" Aleksandar Markov, predsednik Foruma beogradskih gimnazija.

FOTO: Printscreen/Youtube/CBS Chicago
FOTO: Printscreen/RTS
FOTO: Printscreen/RTS
FOTO: Printscreen/RTS
FOTO: Printscree / RTS

Maksimalni broj bodova koji učenici mogu poneti je kao i do sada 100, i to 60 na postignutom uspehu i 40 na završnom ispitu.

Koliko je bodova potrebno za upis u beogradskim gimnazijama

Beogradske gimnazije već godinama u nazad važe za najtraženije škole, a na najveća navala do sada bila je na one koje se vode kao "elitne", smeštene u strogom centru grada, poput Prve, Treće, Četrnaeste, a pa i Deseta gimnazija na Novom Beogradu.

Međutim, iako je početni broj bodova za upis u srednje škole uglavnom je godinama približan, povećanje ili smanjenje diktira zapravo odziv i interesovanje učenika, kao i postignuti rezultati zbirnih rezultata.

Prema prošlogodišnjim rezultatima za prirodni smer u ovim gimnazijama je bilo potrebno da učenik sakupi barem 97,08 poena u Trećoj, odnosno 94,33 u Četrnaestoj, što bi značilo da potrencionalni kandidat mora da ima skoro maksimalan broj bodova. Dakle, da je vukovac i da je skoro bez greške odradio prijemni! Slična situacija bila je i u Prvoj, Četvrtoj, Petoj beogradskoj gimnaziji, a tek nešto bolje u Zemunskoj gde je bilo potrebno prikupiti 87,60 bodova za prirodno-matematički smer, odnosno 87,40 za društveno-jezički.

FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Na upisu u Devetu gimnaziju “Mihailo Petrović Alas” prošle godine na upisu za prirodno-matematički smer minimalan broj poena koji su imali rangirani bio je 90,54 dok je je društveno jezički smer najmanji broj poena bio 89,35.

Tako je na primer za upis u Sportsku gimnaziju bilo potrebno minimum 89,2 poena, međutim ukoliko tražnja za ovom školom bude velika, granica potrebnih bodova će nesumnjivo biti pomerena, objasnila je za "Blic" direktorka škole Ivanka Kovačević.

Podsećanja radi u godinama pre korone učenici koji zbog visokog kriterijuma u nekim gimnazijama nisu mogli da u Beogradu "upadnu", željeni smer su upisivali u Obrenovcu i drugim okolnim gradovima, iako im je beogradska gimnazija ispred kuće. Dok sa druge strane, tokom pandemije, zbog olakšanih testova, neke smerove uspeli su da upišu čak i učenici koji su ukupno imali ispod 90 poena.

Interesovanje za medicinsku školu skočilo zbog korone

Veliko interesovanje, za upis u Medicinsku školu vlada već godinama unazad, međutim prijavljivanje učenika na svim smerovima izuzetno je poraslo sa pojavom virusa korone. Takva potražnja dovela je do toga da se za upis traži skoro maksimum bodova i da je ova struka skoro rezervisana samo za odlične učenike.

- Svi smerovi se traže, samo tražnja za smer fizioterapeuta veća je 30% nego ranije. S obzirom da je za upis u Medicinsku školu potrebno preko 90 bodova, za neke smerove 87,7 mogu da kažem da ovu školu upisuju samo vukovci, i odlični učenici - rekla nam Nada Trifković, nekadašnji direktor Medicinske škole.

foto: Profimedia

Ona je objasnila da je tražnja za Medicinskom školom naročito porasla tokom pandemije jer su deca uvedela da će im ovo zanimanje doneti sigurno zaposlenje kod nas ali ili bilo gde u svetu.

Upravo na tu temu na nedavnim sajmovima obrazovanja neki učenici su se javno izjašnjavali da su izbor škole pravili na osnovu mogućnosti kasnijeg zaposlenja, a ne na osnovu sopstvenih želja.

Bodovi iz škole

Đaci iz škole mogu maksimalno da “prenesu” 60 bodova, a računa se samo uspeh ostvaren u šestom, sedmom i osmom razredu osnovne škole.

Računanje je jednostavno, zbraja se prosek ocena na kraju sva tri razreda i množi se sa četiri. Za vukovce bi to bilo 5.00 + 5.00 + 5.00 x 4. što daje maksimalnih 60 bodova. Neko drugi ko je imao 4,50 + 4,50 + 4,50 X 4 na maturski ispit bi krenuo sa 44 boda.

Koliko ima mesta

Za upis učenika u prvi razred srednje škole u Republici Srbiji za školsku 2022/2023. godinu planirano je ukupno 74.982 mesta, od čega je 56.750 mesta u srednjem stručnom obrazovanju, dok je 18.232 mesta obezbeđeno za učenike koji žele da upišu gimnaziju.

Kako se navodi u Konkursu za upis učenika u prvi razred srednje škole u školskoj 2022/2023. godini, koji je objavljen na veb stranici Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja za četvorogodišnje profile predviđeno je 59.368 mesta što je 79,2 odsto od ukupnog broja. Za trogodišnje obrazovne profile planirano je 15.374 mesta što je 20,5 odsto, a za profile u dvogodišnjem trajanju ima 240 mesta što je 0,3 odsto. Za učenike koji žele da obrazovanje nastave po dualnom modelu planirano je 3.273 mesta.

FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Od ukupnog broja planiranih mesta u gimnazijama, 2.792 mesta predviđeno je za one učenike koji žele da upišu specijalizovana gimnazijska odeljenja.

U umetničkim školama i odeljenjima je planirano 1.772 mesta.

Učenici osmog razreda srednju školu mogu upisati nakon položenog završnog ispita.

Datumi završniog ispita

Završni ispit za osmake sastoji se iz tri dela i biće realizovan od 27 do 29 juna po sledećem rasporedu:

Test iz srpskog (maternjeg) jezika: 27.06.2022. godine, od 9 do 11 sati

Test iz matematike: 28.06.2022. godine, od 9 do 11 sati

Kombinovani test: 29.06.2022. godine, od 9 do 11 sati

Preliminarni rezultati završnog ispita: 01.07.2022. godine, do 9 sati

Objavljivanje konačnih rezultata završnog ispita: 05.07.2022. godine do 8 sati

Kalendar

Termini za upis u srednje škole nisu isti za sve osnovce, već on zavisi od škole u koju se učenik upisuje. Pa tako dok je na neke moguće upisati se na osnovu postignutog uspeha i bodova na završnom testu, na drugima je potrebno polagati prijemni ispit.

Polaganje prijemnog ispita: od 13.04 do 22.05.

Konačni rezultati prijemnih ispita: od 17 do 25.05.

Popunjavanje liste želja elektronskim putem počinje 05.07. u 8 sati i trajaće do 06.07.

Objavljivanje konačne liste želja učenika: 11.07.2022. do 8 sati.

Objavljivanje konačnih rezultata raspodele po školama i obrazovnim profilima: 13.07.2022. do 8 sati.

FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Objavljivanje preostalih slobodnih mesta za upis u drugom krugu: 13.07.

Podnošenje prijave za upis učenika u srednje škole elektronskim putem (posle prvog i posle drugog upisnog kruga): od 14.07. do 20.07.

Popunjavanje i predaja liste želja za drugi upisni krug: 14.07. od 8 do 15 časova.

Objavljivanje konačnog rasporeda učenika po školama u drugom upisnom krugu: 15.07.

Podnošenje prijave za upis učenika u srednje škole za drugi upisni krug: 16.07.

Prijavljivanje učenika i podnošenje sportske dokumentacije u Sportskoj gimnaziji: obaviće se 21. i 23.05. od 8 do 16 časova.

Bonus video:

(Espreso/Blic)