praznoverje
DANAS JE ''BAKSUZNI'' PETAK 13 I RETROGRADNI MERKUR: Kakve veze ima sa saobraćajnim NESREĆAMA i da li je baksuzan?
Fama koja prati ovaj dan traje vekovima.
Možda bolujete od paraskavedekatriafobije, a da to niste ni znali?
Ovaj teško izgovorljiv naziv označava strah od petka 13.
Naravno, na vam je da odlučite da li verujete u razna predskazanja, kletve i “dokazane” malere koji se povezuju sa petkom trinaestim, ili ih smatrate za puko praznoverje.
Kada se pogledaju koreni verovanja u nesreću koju donosi ovaj datum, moraćemo da se vratimo još u Srednji vek. Naime, u norveškoj mitologiji je postojala Friga, boginja plodnosti i ljubavi, koju su proglasili za vešticu nakon što su paganska plemena prihvatila hrišćanstvo.
Legenda kaže da se Friga svakog petka sastajala sa 11 veštica i đavolom, pa su zajedno smišljali zla koja će uraditi naredne nedelje.
Takođe, broj 13 je bi baksuzan i za vikinge i to zbog večere na kojoj se u Valhali okupilo 12 bogova. Loki, 13. bog, koji nije bio pozvan na večeru, naljutio se zbog toga, i nepozvan je došao na večeru i svet doveo u tamu.
Zato je za vikinge 13. bog oličenje zla.
I čuvenu poslednju večeru je obeležio broj 13 – za stolom je sedeo Hrist sa 12 apostola, među kojima je bio i Juda koji ga je kasnije izdao…
Mada, verovatno najveći krivac za priču o nesrećnom petku 13. je istoimeni horor film koji je snimljen 1980.
U zlatno doba krvavih horora, serijal o Džejsonu Vorhizu je brzo postao popularan i dobio kultni status.
Čak i ako ne verujete u maleroznost ovog datuma, uvek ćete obratiti pažnju na petak 13, makar mu se i podsmevali.
A da i iz sujeverja može da proistekne nešto dobro pokazuje statistika britanskog automoto saveza koja pokazuje da se najmanje saobraćajnih nesreća dešava baš kada petak pada 13. u mesecu, jer tada ljudi voze obazrivije.
(Espreso/Objektiv)