istina, ili mit ?
SVAKOM PETOM SRBINU PRETI SMRT ZBOG OVOG ZDRAVSTVENOG PROBLEMA! Reči stručnjaka su JASNE, ne ignorišite to!
Statistike pokazuju da više od petine nas hrče u snu redovno, a nešto manje od polovine hrče povremeno.
Za one koji prave noćnu buku, to nije velika stvar, oni spavaju pa ih verovatno nije briga, ali za njihove partnere to može biti noćna mora. Ako vam nedostaje san od vitalnog kvaliteta zato što vaš partner ne želi da se snađe, onda bi ovi korisni saveti stručnjaka za spavanje mogli biti spas.
Narvan Amini je specijalista za spavanje i otkrio je najbolje načine da zaustavite hrkanje i kada je definitivno vreme da se uputite svom lekaru opšte prakse na pregled.
Promenite svoju poziciju
Narvan je rekao: „Spavanje na boku umesto na leđima najbolji je način da sprečite hrkanje. Kada ležite na leđima, gravitacija gura jezik na usta, stvarajući blokadu u disajnim putevima zbog čega hrčete."
Saveti koji će vam pomoći da spavate na boku
Držite ruke oko struka ili paralelno sa bokovima
Ako imate bolove u zglobovima u ovom položaju, pokušajte da stavite jastuk između kolena kako biste držali kičmu u ravnini i ublažili bol u donjem delu leđa
Redovno vežbajte
Narvan je rekao: „Dobijanje na težini može izazvati hrkanje, jer povećava tkivo oko vrata i grla, što znači da će se vaši disajni putevi verovatnije kolabirati kada spavate. Skidanje nekoliko kilograma vežbanjem može ojačati mišiće vrata kako biste sprečili hrkanje i pomogli vam da izgubite dodatno tkivo."
Pijte više vode
Narvan je rekao: „Dehidracija može da zgusne sluz u ustima i grlu, pogoršavajući hrkanje. Ako pijete puno tečnosti to olakšava ovu zagušenost, omogućavajući vam da lakše dišete noću."
Uradite vežbe protiv hrkanja u grlu
Narvan je rekao: „Vežbe za jačanje mišića u grlu mogu pomoći da se zaustavi hrkanje. Evo nekoliko vežbi koje možete da probate:
Prvo ponavljajte svaki samoglasnik (a-e-i-o-u) naglas tri minuta nekoliko puta dnevno.
Zatim stavite vrh jezika iza gornjih prednjih zuba i klizite jezikom preko njih tri minuta dnevno.
Zatim zatvorite usta i stisnite usne i zadržite 30 sekundi.
A zatim otvorite i pomerite vilicu udesno i držite 30 sekundi. Ponovite na levoj strani.
Sa otvorenim ustima, povucite vrh jezika unazad duž tvrdog nepca koliko god može. Ponovite 20 puta.
Jedite lakše i zdravije pre spavanja
Narvan je rekao: „Ako vam je stomak previše pun noću, vaša dijafragma možda neće imati dovoljno prostora da se proširi dok dišete, ometajući san. Izbegavajte mlečne proizvode koji povećavaju zagušenje i držite se hrane sa visokim sadržajem proteina za vreme večere, kao što su losos, tunjevina i ćuretina koja će se boriti protiv stvaranja sluzi i pomoći u sprečavanju hrkanja."
Idite u krevet u isto vreme
Narvan je rekao: „LJudi imaju tendenciju da hrču glasnije, češće kada su neispavani. Da biste sprečili iscrpljenost, poboljšajte svoje higijenske navike spavanja tako što ćete pratiti dosledan raspored odlaska na spavanje, izbegavati ekrane pre spavanja (ekrani bacaju plavo svetlo koje održavaju vaš mozak budnim) i jesti lagane, zdrave večere pre spavanja.
Istuširajte se toplom vodom pre spavanja
Narvan je rekao: „Para iz toplog tuša pre spavanja može navlažiti vaše nosne prolaze i pomoći vam da bolje dišete noću, ublažavajući hrkanje."
Povodom ovog slučaja, pitali smo stručnjaka za savet ....
Specijalista za plućne bolesti prim. dr Tatjana Radosavljević objasnila je da taj monotoni glasni ton hrkanja može da bude problem u zajedničkom životu i to uz manju toleranciju može da bude socijalni problem i razlog za razvod braka. To je bolest koja zahvata mlade ljude.
- Mnogo opasnije je to što 70 odsto pušača vremenom razvije poremećaj koji se zove opstruktivna slip apneja ili prekid disanja u snu. To može dovesti do ozbiljnih srčanih probema, do šlogova, do šećerne bolesti, pa u najtežim slučajevima i do smrti - upozorava dr Radosavljević i dodaje da je zato ova poremećaj veoma važno lečiti.
Dr Radosavljević je na svom sajtu objasnila sve o hrkanju, "sleep apnoji" i svim mitovima i istinama vezanim za njih.
SLEEP APNOJA JE SAMO HRKANJE: Ovo je mit
Hrkanje može biti jedan od znakova sleep apnoje,ali postoji velika razlika izmedju ova dva pojma.Osobe sa sleep apnojom prestaju da dišu i do 400 puta u toku noći.Ovi prekidi traju obično od 10 do 30 sekundi i često vode do ozbiljnog poremećaja disanja.Ovo sve prekida ciklus sna,i dovoi do umora u toku dana
SLEEP APNOJA NIJE OPASNA: Ovo je mit
Ovi prekidi disanja u snu imaju lose posledice na telo i mozak.Netretirana sleep apnoja može da bude povezana sa povredama na radu,saobraćajnim udesimq ,srčanim napadima i pojavom šloga
SLEEP APNOJA BLOKIRA VAŠE DISANJE - Ovo je istina
Najčešći tip sleep apnoje je opstruktivna sleep apnoja,ili OSA.Ona se javlja kada jezik,krajnici,ili druga meka tkiva vrata ili grla blokiraju disajni put.Ukoliko probate da udahnete,vazduh ne može da prodje kroz grlo. Centralna sleep apnoja je znatno redja nego OSA.Centralna sleep apnoja znači da mozak ne šalje uvek signal telu da proizvodi disajne pokrete,tj da diše,iako je to neophodno.
SAMO STARE OSOBE IMAJU SLEEP APNOJU: Ovo je mit
Lekari smatraju da vise od osamnaest miliona Amerikanaca ima slep apnoju.Medju njima su češče zastupljene osobe posle četrdesete,ali bolest može da napada ljude svih godišta.Nešto se češće ova bolest razvija kod gojaznih , muškaraca , crnaca. Može se javlja ćešće u odredjenim porodicama.
ALKOHOL MOŽE DA VAM POMOGNE DA BOLJE SPAVATE: Ovo je mit
Oni koji piju uveče,brže zaspu ,ali nemaju dobar kvalitet sna. Alkohol relaksira mišiće zadnjeg zida ždrela,što olakšava blokadu disajnih puteva kod osoba sa OSA. Pilule za spavanje imaju sličan efekat.
SLEEP APNOJA JE RETKA KOD DECE: Ovo je mit
OSA je zapravo česta kod dece,otprilike postoji kod jednog od desetoro dece.U većini slučajeva simptomi su blagi,i deca eventualno mogu da “prerastu” ovo stanje,koje je povezano sa uvećanjem trećeg krajnika.Medjutim,neka deca mogu da razviju poremećaje ponašanja ili da vremenom se suoče sa ozbiljnim medicinskim problemima kao rezultat OSA.
GUBITAK TEŽINE MOŽE DA POMOGNE: Ovo je istina
Ponekad možete i da popravite simptome i težinu OSA ukoliko promenite ponešto u svom životu. Ako ste gojazni,popričajte sa svojim lekarom oko započinjanja programa gubitka težine.Čak i minimalno smanjenje težine može da popravi intenzitet simptoma. Ukoliko ste pušač,porazgovarajte sa Vašim lekarom oko započinjanja programa odvikavanja od pušenja.
SPAVANJE NA STRANI MOŽE DA POMOGNE: Ovo je istina
Kada spavate na ledjima,sila zemljine teže povlači tkivo grla prema dole,i zbog toga se češće blokira disajni put. Spavanje na strani-na boku može da pomogne da se otvori grlo. Postoje specijalni jastuci koji pomažu da ostanete na strani. Neke osobe koriste pidžame sa teniskom lopticom zašivenom u džepu na ledjima.
ORALNE PROTEZE MOGU DA BUDU DELOTVORNE KOD NEKIH OSOBA: Ovo je istina
Zubari ili ortodonti mogu da naprave specijalne proteze za usta ,jezik ili vilice koje mogu da olakšaju blagu sleep apnoju.Proteze za usta se prave po meri i umeću izmedju donje usne i jezika.Uzimaju se pri odlasku na spavanje,i pomažu da vaš disajni put ostane otvoren kada spavate.
CPAP JE EFEKTIVAN TRETMAN: Ovo je istina
CPAP funkcioniše tako da ubacuje vazduh preko maske u disajni put (usta,nos) pod kontiniuranim pozitivnim pritiskom. CPAP mašina uduvava vazduh u disajni put. Protok vazduha je sasvim dovoljan da održi otvoren disajni put dok spavate. CPAP je najčešći tretman lečenja kod odraslih sa umerenom ili teškom OSA.
POKUŠAJTE SA HIRURGIJOM AKO NIŠTA DRUGO NE POMOGNE: Ovo je mit
Kod nekih pacijenata hirurgija može da izleči OSA.Dobar primer su deca sa uvećanim krajnicima koji blokiraju disajni put.Uklanjanje tonzila često je pravo rešenje. Kod odraslih,hirurgija može da ublaži simptome smanjivanjem ili istanjenjem mekog tkiva nepca ili grla.Medjutim,to nije opcija za svakoga. Pacijenti treba da razmotre sve za i protiv razloge i da dobiju mišljenje svog lekara pre nego što se upuste u hiruršku procedure.
(Espreso)