Ilustracija, Foto: Profimedia

pažnja

BORAVAK U PRIRODI IMA SVOJE BLAGODETI, ALI I OPASNOSTI: Evo na šta treba da obratite pažnju!

Boravak u prirodi je veoma bitan za zdravlje organizma

Objavljeno: 05.05.2022. 14:37h

Boravak u prirodi je od velike važnosti kako za decu, tako i za odrasle. Sada kada je lepo vreme, potrudite se da što duže budete napolju i na suncu, kako biste organizmu obezbedili dovoljne količine vitamina D.

Međutim, postoje neke stvari oko kojim morate biti veoma oprezni kada je u pitanju boravak u prirodi. Najbitnije je da preduzmete određene mere opreza kako biste izbegli posledice i neprijatnosti.

Opšte je prihvaćeno da se vrhunac aktivnosti krpelja odvija leti, ali sezona počinje u rano proleće i završava tek sredinom jeseni, pa stoga, već sada treba biti na oprezu. Krpelji su prenosioci uzročnika mnoštva opasnih bolesti: borelioze, virusnog encefalitisa, granulocitne anaplazmoze, monocitne erlihioze i mnogih drugih. Kako biste se zaštitili od rizika, važno je nakon boravka u prirodi pregledati odeću i telo, a prethodno koristiti preparate za kožu. A ako se ugriz krpelja nije mogao izbeći, potrebno ga je izvući i obavezno odneti na analizu.

Aktivno sunce

Sunčanjefoto: Aleksandar Jovanović Cile

Prolećno sunce izgleda bezopasno, ali u stvarnosti, s početkom toplog vremena, zračenje postaje prilično agresivno. Kako biste izbegli opekotine i druge negativne učinke sunčanja, potrebno je koristiti SPF proizvode i izbegavati izlaganje suncu u centralnom delu dana.

Smanjen imunitet

Zbog nedostatka sunca, svežeg povrća i voća, i bobica zimi, ljudski organizam koristi maksimum svojih rezervi za normalno funkcionisanje, usled čega se na proleće iscrpljuju njegove snage – sposobnost zaštite od spoljašnjih i unutrašnjih faktora su smanjene. Zato upravo u proleće češće oboljevamo, doživljavamo malaksalost, slom. Važno je podržati telo – slediti režim, dovoljno spavati, biti dosledan u pripremi obroka, čineći ih što raznolikijim i hranljivijim.

Otrovne biljke

Tokom toplih godišnjih doba sve više provodimo vreme na svežem vazduhu, više se krećemo i posmatramo buđenje prirode, ali čak i u ovom slučaju trebalo bi biti izuzetno oprezan. Ne dodirujte nepoznato cveće, grmlje i drveće rukama, nemojte ih unositi u kuću, ne jedite voće. Dakle, čak i naizgled bezopasni đurđevak može izazvati jaku glavobolju, a o negativnim posledicama kontakta s gigantskim svinjskim korovom ne vredi ni govoriti.

Zmije

U ovom periodu godine zmije izlaze iz hibernacije – uprkos činjenici da radije izbegavaju kontakt s osobom i ne napadaju prve, još uvek postoji opasnost od ugriza. Stoga, dok ste u prirodi, trebalo bi biti na oprezu i preduzeti razumne mere opreza, kao što su: gledanje ispred sebe, odabir prikladne odeće za šetnju, izbegavanje kontakta ili hvatanja zmije ako je primetite.

Sezonske alergije

Ilustracijafoto: Profimedia

Početak vrućine donosi mnogo neprijatnosti u život osoba koje pate od alergija, jer je u toku cvetanje grmlja i drveća. Mnogi ljudi brkaju simptome alergije s manifestacijama prehlade ili ih potpuno ignorišu, što može izrazito negativno uticati na ljudsko zdravlje. Ako sumnjate na alergiju, važno je odmah kontaktirati stručnjaka kako biste dobili savet i preporuke za pravilno lečenje.

( Espreso / City Magazin )