petrušev
KO JE PUTINOVA "DESNA RUKA"? Spekuliše se da će ON nadgledati OPERACIJU ruskog LIDERA, evo šta je POZNATO!
Nove tvrdnje pojavile su se usred spekulacija da će Putin pokrenuti sveopšti rat širom Ukrajine i narediti masovnu mobilizaciju vojno sposobnih muškaraca, što je značajan politički rizik
Ruski predsednik Vladimir Putin možda će biti primoran da kontrolu nad ratom u Ukrajini preda na nekoliko dana dok se priprema na navodnu operaciju, a kako tvrdi insajder iz Kremlja izgleda da će ga privremeno zameniti bivši šef FSB Nikolaj Patrušev, 70-godišnji sekretar ruskog Saveta bezbednosti koji se smatra ključnim arhitektom dosadašnje ratne strategije i čovekom koji je ubedio Putina da je Kijev preplavljen neonacistima, kako prenosi “Dejli mejl”.
Neverovatne tvrdnje pojavile su se na nalogu “General SVR”, popularnom kanalu “Telegrama”, koji tvrdi da je njegov izvor visoka figura u Kremlju.
- Putinu je preporučeno da ide na operaciju o čijem se datumu pregovara i dogovara. Deluje da nije posebno hitno, ali da se ne može ni odlagati – naveo je izvor, dodajući da ruski predsednik takođe pati od “Parkinsonove bolesti i šizoafektivnog poremećaja” koji ima simptome šizofrenije, uključujući halucinacije i maniju.
Za Putina je navedeno da je “malo verovatno da bi pristao na transfer vlasti”, ali da je bio spreman da postavi “otpravnika poslova” za kontrolu Rusije i ratnih napora, prenosi “Biznis standard”.
- Dakle, dok je Putin na operaciji i dolazi sebi, što će verovatno trajati dva-tri dana, stvarna kontrola nad zemljom preći će samo na Patruševa – dodao je izvor.
- Ne znam koliko će tačno vremena (Putin biti onesposobljen posle operacije), ali mislim da će to biti kratko – citiran je insajder iz Kremlja.
Takav potez bio bi iznenađujuć jer prema ruskom Ustavu vlast treba da pređe isključivo na premijera, ukazuje “Dejli mejl”.
General SVR je rekao da Putin ima rak abdomena i Parkinsonovu bolest. Kako se navodi, on je odlagao operaciju, koja se neće dogoditi pre Dana pobede kojim se slavi pobeda Rusije u Drugom svetskom ratu na Crvenom trgu 9. maja, piše “Dejli mejl”.
Nedavno su pokrenute spekulacije o Putinovom zdravlju nakon što se pojavio na snimku razgovora sa svojim ministrom odbrane Sergejem Šojguom, vidno natečen i pridržavajući se rukom čvrsto za sto.
Nove tvrdnje pojavile su se usred spekulacija da će Putin pokrenuti sveopšti rat širom Ukrajine i narediti masovnu mobilizaciju vojno sposobnih muškaraca, što je značajan politički rizik. Kako tvrdi General SVR, Putinova navodna operacija je bila zakazana na drugu polovinu aprila, ali je odložena.
Kremlj je uvek snažno poricao da Putin ima zdravstvenih problema, ukazuje “Dejli mejl”.
Dok se Putinovo zdravstveno stanje ne može potvrditi, posebnu pažnju je privukla vest o čoveku koji će ga zameniti dok se on operiše i oporavlja od operacije. Nikolaj Petrušev, sekretar Bezbednosnog saveta i bivši čelnik Federalne službe bezbednosti, je jedan od trojice Putinovih silovikija, pored Šojgua i Sergeja Nariškina, čelnika spoljne obaveštajne službe (SVR).
Ko je Nikolaj Petrušev?
Kako piše Mark Galeoti za “Moskov tajms”, on je “soko svih sokola” u politici. On ga je ranije opisao kao “najopasnijeg čoveka u Rusiji” zbog načina na koji uvlači Putina u sve ekstremnije pozicije i najveći nacionalista među silovikijima u tome.
Rođen je u junu 1951, svega nekoliko meseci pre Putina, a potekao je iz vojne porodice. Roditelji su mu preživeli nacističku blokadu i odlučili da posle rata započnu novi život u Lenjingradu (današnji Sankt Peterburg).
Za razliku od Putina koji je odrastao kao jedinac, Patrušev je imao starijeg brata Viktora, rođenog 1945. Patrušev je pohađao Srednju školu Lenjingrad broj 211, koja je dobila zapaženo mesto u kasnijim biografijama Putinovih glavnih pomoćnika. U toj školi bili su i Boris Grizlov, bivši ministar unutrašnjih poslova i predsednik Dume, te Sergej Smirnov, dugogodišnji glavni zamenik direktora FSB, kako navodi portal Newlinesmag.com.
Patrušev je diplomirao inženjering na Lenjingradskom institutu za brodogradnju, a istu diploma imaju i Aleksander Bortnikov, direktor FSB, i Sergej Nariškin, direktor SVR. Za razliku od Bortnikova, Nariškina i Putina, Patrušev se nije upisao u Višu školu KGB-a u Moskvi već se priključio KGB u Lenjingradu i poslat je u njihovu školu u Minsku, drugu najbolju u Sovjetskom savezu. Zašto je to tako ispalo - ostaje misterija. U svakom slučaju, deluje da njegova kasnija karijera u KGB nije patila zbog toga što nije diplomirao u moskovskoj KGB školi.
Iako nije išao u školu sa Putinom, Bortnikovim ili Nariškinom, sreo ih je nešto kasnije, verovatno u “Velikoj kući”, sedištu KGB-a u Lenjingradu.
- Znao sam ga dobro dosta dugo vremena. Bio mi je pomoćnik u Lenjingradu. Bio je drugačiji od ostalih KGB oficira po tome što nikada nije slepo pratio naređenja svojih pretpostavljenih – rekao je u intervjuu 2012. Oleg Kalugin, bivši KGB general koji je kasnije otišao u SAD.
Nedugo nakon raspada Sovjetskog saveza, 1992, Patrušev je prešao iz Sankt Peterburga u regionalni ogranak državne bezbednosti u susednom regionu Karelija, gde je postao ministar državne bezbednosti, sa zadatkom da obuzda i neutrališe sve tendencije ka nezavisnosti, u vreme kad su mnogi ruski regioni razvijali autonomne institucije. Dve godine kasnije ponuđena mu je funkcija u Moskvi, kao načelnika Uprave za unutrašnju bezbednost u sedištu Lubjanka. Tu je bio jedan od desetak visokih oficira koji su počeli da rade na jačanju uticaja FSB u ruskoj politici na federalnom nivou.
"Otkrio Putina"
Položaj mu je omogućavao da ispita potencijal ljudskih resursa u redovima FSB i da usmerava njihov tok. Bio je ključan u dovođenju bivših KGB kolega iz Sankt Peterburga u Moskvu. A jedan od njih bio je niko drugi već Putin.
Moglo bi se, piše Newlinesmag.com, reći da je Patrušev bio taj koji je “otkrio” Putina. Od samog početka svoje političke karijere Putin je priznavao visok status Patruševa u hijerarhiji moći Kremlja. i tokom vremena ga je imenovao na pozicije efektivno druge u komandnom lancu.
Kad je predsednik Boris Jeljcin postavio Putina za premijera 1999, ovaj preporučio Patruševa da ga nasledi na mestu direktora FSB. Putin je tada rekao da će Patrušev učiniti službu državne bezbednosti “još moćnijom”, a njegove reči su došle na test nakon niza eksplozija u septembru te godine u stambenim zgradama u Moskvi i još dva grada, kad je poginulo više od 300 ljudi a 1.000 ranjeno. Putin i Patrušev su za to brzo okrivili čečenske separatističke lidere i pokrenuli Drugi čečenski rat.
Ovaj rat je pomogao u popravljanju reputacije FSB-a dok su mediji hvalili Patruševa kao odlučnog administratora čija politika čini Rusiju bezbednijom. Patrušev je to iskoristio da oficire FSB predstavi kao novu elitu zaduženu da upravlja Rusijom.
Kad Putin nije mogao da se kandiduje za treći uzastopni predsednički mandat 2008. zbog ustavnih ograničenja, pričalo se da će ga Patrušev naslediti. Ali, Putin je umesto njega izabrao Dmitrija Medvedeva, a u maju iste godine je Patruševu ponuđena “utešna nagrada” – pozicija sekretara ruskog Bezbednosnog saveta. Iako je Medvedev bio predsednik do 2012, većinu odluka je i dalje donosio Putin u koordinaciji sa Patruševim.
Patrušev je ostao na čelu Saveta bezbednosti kojeg je pretvorio u svoju bazu moći, a njegov ideološki uticaj na Putina postao je očigledniji tokom vremena. Dok je Putin sredinom 2000-tih još uvek zastupao neke liberalne elemente, Patrušev je 2000. jasno dao do znanja da preferira “tradicionalne vrednosti”, zasnovane na stvaranju antiliberalnog, “multipolarnog” sveta u kome bi se ruska sfera uticaja dramatično proširila.
Rat u Ukrajini
Tekuća invazija na Ukrajinu vrhunac je Patruševljeve višedecenijske agitacije protiv Zapada. U mesecima koji su prethodili invaziji Patrušev je pojačao svoje antiameričke teorije zavere sa namerom da pruži opravdanje za ruske aktivnosti, navodi Newlinesmag.com. U septembru 2021. je na radiju “Sputnjik” rekao da SAD vode tajni biološki rat protiv građana bivših sovjetskih republika.
U novembru iste godine je tvrdio da je “pojava smrtonosnih virusa i pandemije uzrokovana laboratorijskim eksperimentima sa patogenima”, implicirajući da su za to krive zapadne laboratorije koje je pomenuo u septembru. Prema Patruševu, neke od tih laboratorija funkcionišu u Ukrajini.
Patrušev je poznat i po nekim senzacionalističkim tvrdnjama, kao kad je u septembru 2021 rekao da svedočimo “ponovnom oživljavanju britanske imperije”. Tu su i bizarne optužbe da Zapad čini Ukrajince “siromašnima i obespravljenima”.
Tvrdnju koju je izneo 21. februara da SAD žele da dovedu Rusiju do kolapsa ponovio je početkom marta šef ruske spoljne obaveštajne službe Nariškin, nedelju dana nakon početka invazije na Ukrajinu.
- Zapad ne samo što želi da okruži Rusiju novom “gvozdenom zavesom”, već i da je potpuno uništi - rekao je on u saopštenju originalno objavljenom na zvaničnom sajtu SVR.
Bonus video:
(Espreso/Blic)