Konzerva, Foto: Printscreen/Youtube/DaveHax

savet

AKO PRE OTVARANJA KONZERVE NE URADITE OVO RIZIKUJETE DA DOBIJETE OPASNU BAKTERIJU: Ugrožavate SEBI ZDRAVLJE

To važi i za limenke piva ili sokova, a ako ih niste u mogućnosti da ih isperete pod vodom, upotrebite antibakterijske maramice

Objavljeno: 29.04.2022. 20:31h

Većina soli koju unosimo u organizam dolazi iz hleba i prerađene hrane – posebno polugotove ili konzervisane.

FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Kako biste smanjili unos soli, konzervisanu hranu pre kuvanja isperite. Operite ih pod mlazom hladne vode pa tek onda pripremite. Osim unutrašnjosti konzerve važno je da operete i spoljni deo. Nikako nemojte zaboraviti da isperete i otvarač za konzerve nakon korišćenja.

Zamislite samo put koji su prošle od fabrike i kamiona do skladišta. Bile su u raznim rukama koje su ih stavljale na police, a koliko ih je tek kupaca primilo kako bi videlo sastav. Možda je i koja pritom pala na pod.

foto: Profimedia

Prilikom otvaranja poklopca bakterije lako ulaze u hranu, a kako biste to sprečili, operite konzerve i obrišite ih kuhinjskim ubrusom pre upotrebe. To važi i za limenke piva ili sokova, a ako ih niste u mogućnosti da ih isperete pod vodom, upotrebite antibakterijske maramice.

Oštećene konzerve bolje nemojte da koristite jer postoji veća opasnost od prelaska hemikalija koje se nalaze u sastavu zaštitnog sloja konzerve, takozvanog bisfenola A (BPA), u hranu. Njihovo štetno delovanje utiče na hormonsku neravnotežu.

foto: Profimedia

U domaćinstvu je konzervisana hrana najčešći izvor botulizma, opasnog trovanja po život izazvano bakterijom Clostridium botulinum. Jedan od znakova prisutnosti bakterije mogu biti naduvane konzerve koje šište prilikom otvaranja. Čak i samo udisanje plina ili male količine hrane na rukama može biti jako opasno, stoga je takve konzerve bolje ne koristiti.

Nakon otvaranja konzerviranu hranu prebacite u staklenu ili plastičnu posudu i čuvajte je u frižideru.

(Espreso / Krstarica)