Ilustracija, Foto: Profimedia

sankcije

POLJSKA I ČEŠKA UDRUŽILE SNAGE: Izdato saopštenje povodom HAOSA!

Fijala i Moravjecki su se dogovorili i da nastave da pokušavaju da nagovore mađarskog premijera Viktora Orbana da prestane da ugrožava zajedničku poziciju EU popuštanjem Rusiji

Objavljeno: 29.04.2022. 17:24h

Poljska i Češka će zajedno zatražiti od Evropske unije uvođenje oštrijih i poštovanje postojećih sankcija Rusiji, kao i sprečavanje njihovog zaobilaženja plaćanjem ruskog gasa u rubljama, saopštili su u Varšavi lideri dve zemlje.

Premijeri Poljske i Češke, Mateuš Moravjecki i Petr Fijala, zatražili su i da EU hitno nađe nova sredstva i mehanizme da pomogne zemljama koje su najteže pogođene talasom ratnih izbeglica iz Ukrajine, među kojima su i njihove dve.

Na konferenciji za novinare posle razgovora s Moravjeckim, Fijala je rekao da su se dogovorili "da vrlo intenzivno podržavaju dalje sankcije protiv Rusije" i da agituju da Ukrajina dobije status kandidata za članstvo u EU.

"Dogovorili smo se da ćemo i dalje vršiti pritisak da Ukrajina dobije status kandidata za EU, da joj otvorimo kapije, da stavimo jasno do znanja da nam je stalo do nje. Ukrajini je uz vojnu i humanitarnu pomoć potrebna nada", kazao je Fijala.

Moravjecki je rekao da je Poljska odlučno odbila da plaća Gaspromu gas u rubljama i da će, ako neko u Evropi ne postupa tako, protestovati i apelovati, recimo na Nemačku i Austriju, da se to ne radi.

FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

"Bez obzira na ne baš jasne interpretacije sankcija, ubeđeni smo da ne smemo da dopustimo da nas ucenjuju jer će u te rupe u sankcijama pohrliti svi. Te sankcije moramo da poštujemo. Ako ih neko zaobilazi, ne mogu da uradim ništa drugo nego da kažem da se ne slažem", rekao je poljski premijer.

Fijala i Moravjecki su se dogovorili i da nastave da pokušavaju da nagovore mađarskog premijera Viktora Orbana da prestane da ugrožava zajedničku poziciju EU popuštanjem Rusiji.

"Očekujemo da Mađarska izrazi nedvosmislenu i jaku osudu ruskih zločina u Ukrajini jer pred tim ne može da se žmuri", rekao je Moravjecki.

Poljska i Češka će zatražiti od EU da odredi nove mehanizme i da nađe nova sredstva za pomoć zemljama u koje je stiglo najviše izbeglica iz Ukrajine, kazao je Moravjecki.

"Dogovorili smo se da zajedno tražimo od Brisela i Evropske komisije nova sredstva, naglašavam nova, a ne samo da se prebacuju iz fioke i fioku", naveo je Moravjecki.

Fijala je upozorio da su i Češka i Poljska u prethodnoj izbegličkoj krizi bile protiv relokacija i kvota, ali da su nudile novčanu pomoć tada pogođenim zemljama.

foto: EPA EFE / ANDRZEJ LANGE

"Mi sada ne tražimo kvote, ne tražimo relokaciju, ali tražimo novac za pomoć da se savlada ovaj ogroman talas izbeglica koji, što je važno naglasiti, ne idu za boljim životom nego beže od rata", kazao je Fijala.

Poljsku granicu je od početka rata u Ukrajini prešlo više od tri miliona ukrajinskih izbeglica, uglavnom žena, dece i starijih. U Poljskoj ih je ostalo oko dva miliona, dok je Češka primila više od 300.000 izbeglica, što je tri odsto njenog stanovništva.

Poljska i Češka takođe zajedno traže od EU promenu sistema dozvola za emitovanje štetnih gasova, ukazujući da sadašnji, kada su u trgovanje dozvolama uključeni i špekulanti i finansijske institucije, nepodnošljivo povećava njihovu cenu i troškove preduzećima.

FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

"Predlažemo da dozvolama trguju samo oni kojima su potrebne za poslovanje. To je oko 10.000 subjekata, a da budu isključene banke i finansijske institucije. 'Putininflacija' nam jeste stigla iz Kremlja, ali zavisi i od faktora kao što su te dozvole", rekao je Moravjecki.

Poljski premijer je naveo da u promenjenim okolnostima, sa ratom u Ukrajini i ruskim ucenjivanjem gasom i naftom, svi vide koliko je opasna ta zavisnost, i dodao da i Evropski parlament predlaže isključenje banaka i finansijskih institucija iz sistema dozvola.

Bonus video:

(Espreso/Agencije)