raketa
PUTIN SE HVALI SATANINIM SINOM: Nova RAKETA ima SMRTONOSNU ulogu, isplivali su STRAŠNI DETALJI! (VIDEO)
Tokom svog govora 2018. pomenuo je Sarmat kao jedno od oružja protiv kojeg je odbrana NATO-a bespomoćna
Ruski predsednik Vladimir Putin u sredu je dao sve od sebe da se pohvali testiranjem nove interkontinentalne balističke rakete. On je rekao da će se zbog uspešnog lansiranja ICBM Sarmat, rakete sa nadimkom Satana II i Satanin sin na Zapadu, "zapitati svi oni koji pokušavaju da ugroze Rusiju“.
Situaciju u Ukrajini iz časa u čas možete pratiti na našem blogu putem ovog LINKA!
Međutim, zapadni eksperti smatraju da je reč o bezazlenom "zveckanju nuklearnog mača” koje ne predstavlja nikakvu realnu pretnju za NATO, a kojim Putin želi da prikrije svoje vojne neuspehe u Ukrajini, piše CNN .
"To je rutinski test"
Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je juče da je testiralo interkontinentalnu balističku raketu RS-28 Sarmat iz Pljesečkog na severozapadu zemlje i da je pogodila ciljeve na poluostrvu Кamčatka na krajnjem istoku.
Ovo nije prvi put da se Putin hvali snagom svojih projektila. Tokom svog govora 2018. pomenuo je Sarmat kao jedno od oružja protiv kojeg je odbrana NATO-a bespomoćna. Ali američki zvaničnici, koji su incident opisali kao rutinsko testiranje, ne slažu se s tim.
Rekli su da ih je Rusija o tome obavestila pre testiranja, kako to propisuju međunarodni ugovori, a da su SAD pratile lansiranje.
Međutim, zapadni eksperti smatraju da je reč o bezazlenom "zveckanju nuklearnog mača” koje ne predstavlja nikakvu realnu pretnju za NATO, a kojim Putin želi da prikrije svoje vojne neuspehe u Ukrajini, piše CNN .
"Satanin sin"
Vojni analitičari smatraju da to nije neposredna pretnja Zapadu, već razvoj ICBM programa. Sarmat bi trebalo da zameni ICBM Voevoda iz sovjetskog doba, poznatu u krugovima NATO-a kao SS-18 Satan.
Hans Кristensen, direktor Nuklearnog informacionog projekta u okviru Alijanse američkih naučnika, rekao je da je razvoj Sarmata na tečno gorivo zapravo "našminkana” originalna Satana raketa.
- Ima slične mogućnosti kao SS-18, ali verovatno je bilo nekih poboljšanja ispod haube - rekao je Кristensen.
Кao i SS-18, Sarmat bi mogao da nosi 10 i možda više nuklearnih bojevih glava sa dometom do 18.000 kilometara, što znači da bi mogao da gađa kontinentalne Sjedinjene Države.
Кristensen je rekao da je Rusija u poslednjih godinu dana unapredila lansirno postrojenje Sarmat i da je program nekoliko puta odlagan, odnosno da je raketa trebalo da bude lansirana prošle godine.
Кada bude operativan, Sarmat će, kao i sve rakete lansirane iz raketnog silosa, verovatno biti u većoj pripravnosti od ICBM baziranih na mobilnim platformama, rekao je Кristensen. To je zato što su silosi stacionarni i stoga podložniji napadima neprijateljskih snaga.
Odvraćanje pažnje od potonuća Moskve
Vojni analitičari smatraju da ovo lansiranje treba posmatrati u kontekstu nedavnih ruskih vojnih neuspeha i da je Putin verovatno iskoristio ovaj događaj da odvuče pažnju svojim građanima, prenosi "Index.hr".
Naime, gledano iz ruske perspektive – rat u Ukrajini ne ide dobro. Rusija je u početku mislila da će "specijalna vojna operacija” biti završena za nekoliko dana, a reč je o sukobu koji traje skoro dva meseca. Pored toga, ruske snage se svakodnevno bore sa nedostatkom opreme i municije i lošom logistikom.
Prošle nedelje Rusija je izgubila jednu od svojih najvećih raketnih krstarica u Crnom moru – Moskvu. Gubitak broda izazvao je sramotu za Rusiju uprkos tome što je navela da je brod potonuo tokom oluje i posle požara. Ukrajina tvrdi da je svojim projektilima potopila Moskvu.
Bonus video:
(Espreso/Blic)