Pogled na Crkvu Svetog Marka sa Tašmajdana, Foto: Nebojša Mandić
JEDAN OD SIMBOLA BEOGRADA
10 ZANIMLJIVOSTI O CRKVI SVETOG MARKA KOJE MOŽDA NISTE ZNALI: Tek kad čujete ko je ovde sahranjen
Ima veoma interesantnu istoriju
Objavljeno: 20.04.2022. 15:50h
Jovana Vojinović
Crkva Svetog Marka, ima veoma interesantnu istoriju ali je i čuvar mnogih tajni. Crkva Svetog apostola i jevanđeliste Marka u Beogradu građena je od 1931, do 1940. godine u neposrednoj blizini stare crkve iz 1835. Ova crkva jedan je od najpoznatijih simbola Beograda.
Otikrili smo 10 zanimljivih činjecina o crkvi Svetog Marka, koje smo poželeli da podelimo sa vama.
- Svojim izgledom je trebala da podseća na manastir Gračanicu. Stoga je stil gradnje crkve srpsko-vizantijski.
- Današnja crkva je građena u neposrednoj blizini prethodne grobljanske kapele Svetog Marka iz 1835. godine, a na temeljima još starije palilulske crkve. Jer je na Tašmajdanu nekada bilo groblje.
- Crkva je jedinstvena i po tome što ima tri oltara. Pored centralnog, nalaze se dva bočna oltara. Posvećena svetom despotu Stefanu Lazareviću i preobraženju gospodnjem.
- Hram tokom liturgije može da primi čak dve hiljade ljudi.
- Najveći bogorodičin mozaik na svetu je mozaik „Presveta Bogorodica Šira od nebesa” koji je deo crkve Svetog Marka u Beogradu.
- Sa desne strane, uz južni zid se nalazi bakarni sarkofag u kojem počivaju zemni ostaci cara Dušana, prenete iz njegove zadužbine, manastira svetog Arhangela kod Prizrena.
- U crkvi je veoma posebno i to što se nalazi jtron patrijarha srpkog i kralja koji je smešten ispred samog oltara.
- U kripti crkve su sahranjeni poslednji kralj iz dinastije Obrenovića, kralj Aleksandar Obrenović i njegova supruga Draga Mašin, posle Majskog prevrata iz 1903. godine.
- Na mestu gde je danas crkva Svetog Marka na Tašmajdanu, godine 1830. pročitan je sultanov hatišerif o priznavanju autonomije Srbije unutar turske carevine.
- Ispod crkve se nalaze pećine, na 28 metara ispod zemlje. Smatra se da su stare između šest i osam miliona godina.
Ova srpsko-vizantijska lepotica nalazi se u Tašmajdanskom parku. Unutrašnjost je puna uobičajenih fresaka i ikona, a zidove krase radovi nekih od najomiljenijih srpskih slikara.
( Espreso / Magazin Novosti )