Čišćenje deponije, Foto: RINA

BRAVO, LJUDI!

GOMILA SMEĆA IZVUČENA IZ JEDNOG OD NAJVEĆIH BISERA SRBIJE: Čistilo 40 ljudi, među njima i JOVAN MEMEDOVIĆ (FOTO)

U akciju se uključilo 40-ak lica koja su uz pomoć čamaca, uglavnom sa vode, obavili čišćenje jezera Perućac od brane HE „Bajina Bašta“ pa uzvodno do ulaska u kanjon Drine u dužini od devet kilometara

Objavljeno: 15.04.2022. 14:28h

Nikad se više nije pričalo o zaštiti životne sredine, a kao da nikad više nije bilo divljih deponija koje usled ljudskog nemara niču na svakom drugom ćošku. Zbog velikog broja deponija uz reke ogromne količine smeća svake godine pomoću pritoka dolaze na jezero Perućac, gde se i zadržavaju.

"Decenijama unazad to predstavlja ruglo jednog bisera koje bi svaka velika zemlja čuvala kao zenicu oka. Nažalost, svake godine oni koji vole reku Drinu, kao i jezero Perućac sa početkom proleća organizuju akciju čišćenja jezera kako bi ovaj biser zasijao punim sjajem. Privredni subjekti, lovočuvari, starosedeoci uključujući i Jovana Memedovića, čistili su otpad koji se našao u reci, i izneto je preko šest stotina vreća smeća, što je za nas poražavajuća činjenica", kazao je za RINU, Ranko Milovanović iz Nacionalnog parka Tara.

FOTO: RINA
FOTO: RINA
FOTO: RINA
FOTO: RINA

U akciju se uključilo 40-ak lica koja su uz pomoć čamaca, uglavnom sa vode, obavili čišćenje jezera Perućac od brane HE „Bajina Bašta“ pa uzvodno do ulaska u kanjon Drine u dužini od devet kilometara.

"U odnosu od pre nekoliko godina pre postavljanja plutajuće brane kod Višegrada, sada su to znatno manje količine smeća, ali dovoljne da ugrože turističku sezonu na ovoj destinaciji kao što je Perućac. Uvek se trudimo da podstaknemo sva zainteresovana lica i subjekte da se uključe u ovu akciju jer je jezero Perućac odgovornost svih nas", dodao je Milovanović.

Prikupljeni otpad je deponovan na obali kod brane odakle su ga o kamioni JKP „12. septembar“ transportovali na Regionalnu deponiju Duboko kod Užica.

(Espreso / RINA)