Hemoroidi, Foto: Profimedia

NIJE BEZAZLENO

KRV U STOLICI NE MORA DA ZNAČI DA IMATE HEMOROIDE: Može da bude SIMPTOM OZBILJNE BOLESTI, reagujte NA VREME

Izbacite ljutu hranu iz jelovnika, bar na neko vreme, dok se sve ne dovde u red

Objavljeno: 11.04.2022. 21:40h

Hemoroidi predstavljaju problem mnogim ljudima. Osim što stvaraju neprijatan osećaj, ovo stanje se može zakoplikovati čak i do te mere da zahteva hiruršku intervenciju. Najčešće je posledica predugog sedenja, fizičke neaktivnosti i začinjene, masne hrane.

FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Najčešći simptomi hemoroida su:

Bol tokom i nakon pražnjenja creva

Krv u stolici

Svrab anusa

Iritacija kože anusa

Ispadanje hemoroida

Otok u području anusa

Pojava venskih čvorova u predelu anusa

foto: Profimedia

Hrana kao prevencija

Jako je bitno šta jedete kada vam se hemoroidi pojave. Ishrana za hemoroide je bitna i za prevenciju, ali i kada nastupi faza lečenja. Pijte što više tečnosti, neka to budu čajevi i voda. Izbegavajte u potpunosti gazirana pića i alkohol. Voda će vam pomoći kod opstipacije i omekšaće stolicu. Unosite sveže voće i povrće, integralni hleb.

Vlaknaste materije će biti blagotvorne za vaša creva, pa se preporučuje da unosite cveklu, jabuke, brokoli.

Masna hrana koja je pritom i začinjena načiniće dosta štete u ovom stanju. Ostavite po strani peciva, grickalice i slatkiše jer oni stežu stolicu, a to nikako nije dobro kada imate šuljeve. Izbacite ljutu hranu iz jelovnika, bar na neko vreme, dok se sve ne dovde u red.

Pazite šta jedete i pijete, jer od vaše ishrane zavisi koliko će proces lečenja trajati i da li će biti uspešan.

FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Čajevi

Znate za čajeve za vene? Hemoridi jesu zapravo proširene vene i mnogi čajevi će vam pomoći u tome da varenje bude bolje, da imate mekšu stolicu, ali i da smirite upalu.

Minimalna količina sveže krvi u stolici

Pod minimalnom količinom sveže krvi podrazumeva se kad se nakon brisanja naiđe na tačkice ili obrise krvi na toalet papiru, ili ukoliko se u WC šolji ili na samoj stolici uoče kapljice krvi. Uzrok tome je najčešće problematika vezana za analni kanal. Uobičajeni uzroci pojave minimalne količine krvi u stolici uključuju:

Hemoroide

Analnu fisuru

Proktitis – upala sluznice završnog dela debelog creva, koja može uzrokovati povremenu pojavu rektalnog krvarenja, praćenog prisutnošću sluzi ili prolivastih stolica, kao i bolova prilikom defekacije.

Pojava sveže krvi u stolici je najčešće dobroćudne prirode (u otprilike 90% slučajeva), međutim u nekim slučajevima se može raditi i o simptomu ozbiljnih stanja.

Postojanje veće količine krvi u stolici

Krvarenje iz donjih partija digestivnog sistema (hematohezija) se može manifestovati pojavom obilnije količine svetlo crvene ili tamno crvene krvi, kao i koaguluma. Uzroci mogu biti:

Divertikuloza debelog creva

Infekcije i hronični upalni procesi - IBD

angiodisplazija ili ishemija

Dijagnostika

Nakon isključenja da je krvarenje porekla iz gornjih partija digestivnog sistema, treba obavezno uraditi kolonoskopski pregled. Ovaj pregled je dijagnostičko-terapijska metoda izbora u evaluaciji krvarenja iz debelog creva. Prednosti su mogućnost jasnog identifikovanja mesta krvarenja, mogućnost uzimanja uzoraka za patohistološku analizu, kao i mogućnost istovremenog terapijskog delovanja. U slučaju da se ne utvrdi jasno izvorište krvarenja, preporučljivo je učiniti i dodatnu dijagnostiku.

(Espreso / Srbija Danas)