Mariupolj, Foto: Profimedia, Google Earth

RATNO STANJE

UKRAJINSKE SNAGE SE SPREMAJU ZA "POSLEDNJU BITKU" ZA KLJUČAN GRAD: Municija na IZMAKU, rusi ga potpuno OPKOLILI?

Nakon 47 dana intenzivnih borbi za strateški bitan lučki grad, Ukrajinci kažu da je sada potpuno opkoljen od strane ruske vojske

Objavljeno: 11.04.2022. 14:42h

Ukrajinske snage saopštile su da se spremaju za "poslednju bitku" za kontrolu opkoljenog lučkog grada Marijupolja, preneo je AFP.

Situaciju u Ukrajini iz časa u čas možete pratiti na našem blogu putem ovog LINKA!

„Danas će verovatno biti poslednja bitka, jer municija je na izmaku“, saopšteno je iz ukrajinske brigade koja je trenutno u Marijupolju.

Nakon 47 dana intenzivnih borbi za strateški bitan lučki grad, Ukrajinci kažu da je sada potpuno opkoljen od strane ruske vojske.

Ruske snage su saopštile da su borbe nedavno bile usredsređene oko marijupoljske železare i čeličane Azovstal. Ove navode potvrdila je i ukrajinska vojska, koja kaže da ih je „neprijatej upravo na toj lokaciji opkolio“.

Vojnici sada pokušavju da se odupru napadima, iako misle da su od strane vrha svoje države "otpisani".

Jugoistočni grad Marijupolj doživeo je najintenzivnije ganatiranje od početka rata u Ukrajini. Predsednik Vladimir Zelenski danas je rekao da je verovatno na desetine hiljada ljudi ubijeno u napadima na Marijupolj.

"Marijupolj je uništen, ima na desetine hiljada mrtvih, ali i pored toga Rusi ne zaustavljaju ofanzivu", upozorio je Zelenski.

FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Zašto Rusi žele Marijupolj

Od samog početka rata najveći pritisak ruskih snaga bio je upravo na Marijupolju, gradu koji ni 2014. godine proruski separatisti iz Donbasa nisu uspeli da osvoje.

Prvi razlog je geografski položaj Marijupolja. Administrativno, Marijupolj pripada Donjeckoj oblasti koja uz Lugansku oblast čini Donbas region.

Marijupolj nije deo Donjecke Narodne Republike (DNR) koju su proruski separatisti proglasili 7. aprila 2014. godine. DNR zauzima tek trećinu teritorije Donjecke oblasti, ali su u njenom sastavu veći gradovi, uključujući i Donjeck koji je od Marijupolja udaljen oko 100 kilometara.

Zauzimanjem Marijupolja proruski separatisti omogućili bi stvaranje takozvanog kopnenog koridora do Krima.

FOTO: EPA-EFE/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT
FOTO: EPA-EFE/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT
FOTO: EPA-EFE/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT
FOTO: EPA-EFE/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT

Drugi razlog je ekonomske prirode. Marijupolj je najprometnija luka na Azovskom moru, koje je moreuzom spojeno sa Crnim morem. Eventualnim zauzimanjem grada, Rusija bi zadala ekonomski udarac Ukrajini, a sebi omogućila još jednu sigurnu morsku rutu.

Treća, i možda najbitnija stvar za Putina lično - Marijupolj brani ozloglašeni bataljon Azov. Putin je kao jedan od ciljeva "specijalne vojne operacije", kako Kremlj naziva rat u Ukrajini, označio "denacifikaciju" Ukrajine, što se prvenstveno odnosi na Azovski bataljon ili puk Azov koji Rusija smatra neonacistima jer njihovo poreklo leži u neonacističkoj grupi pod nazivom "Patriote Ukrajine".

(Espreso)