oprez
SVI UPOZORAVAJU NA OPASAN TREND KOJI KRUŽI MREŽAMA: Izaziva EREKCIJU i RAK istovremeno
Namijenjen je samo za istraživačke i medicinske svrhe, a trebalo bi da ga upotrebljavaju samo obučeni profesionalci.
U svetu se u poslednje vreme pojavio novi bizaran trend, a reč je o neodgovornom ušmrkavanju supstance koja navodno podstiče preplanulost kože i može da dovede do ozbiljnih posledica.
Osunčan ten se već dugo smatra idealom lepote, a sada kada se, oslobađamo ograničenja koja je nametnula pandemija, potražnja za sredstvima za samotamnjenje dodatno je skočila. Ipak, začuđujući trend koji je uzeo maha među influenserima i njihovim sledbenicima na TikToku i Instagramu - udisanje sprejeva za koje se tvrdi da podstiču tamnjenje kože je van svake pameti.
Glavni sastojak u većini takvih nazalnih sprejeva je sintetički hormon Melanotan 2, koji se koristi u sredstvima za tamnjenje, a uloga mu je podsticanje proizvodnje pigmenta melanina u specijalizovanim ćelijama melanocitima, što dovodi do tamnjenja kože.
Namijenjen je samo za istraživačke i medicinske svrhe, a trebalo bi da ga upotrebljavaju samo obučeni profesionalci.
Supstanca nije licencirana na teritoriji EU, a slično je i u SAD-u, Australiji, Ujedinjenom Kraljevstvu.
Ipak, stiže do kupaca putem Interneta i raznih teretana i vežbačkih klubova kao sprej ili čak kao otopina za unos injekcijama.
Ozbiljne nuspojave
Influenseri sprejeve dobijaju i besplatno u zamenu za promociju, a jedna od njih, Loren, priznala je nedavno za BBC da je promovisala nazalni sprej za tamnjenje na TikToku ne znajući da je ilegalan.
"Tada nisam puno razmišljala o tome, sada mi je jasno da moram da budem oprezna kada nešto promovišem", rekla je Loren koja je prestala da udiše sprej nakon dva meseca jer je osećala mučnine.
A mučnine su samo jedna od mogućih nuspojava ušmrkavanja Melanotana. Navode se i povećavanje mladeža i pega na koži, povraćanje, gubitak apetita, crvenilo lica, glavobolje, visoki pritisak, nevoljno istezanje i zevanje, pa i spontane erekcije, ali i problemi sa srcem, poremećaji vida i po život opasne alergijske reakcije.
Opasnost od melanoma
Britanska dermatološkinja doktorka Ketrin Borisavič izjavila je da takvi proizvodi "mogu potencijalno da vode do raka, i da imaju slučajeve koji pokazuju da se melanom razvio nakon upotrebe takvih proizvoda".
Jedna od opasnosti korišćenja nelicenciranih proizvoda je i izostanak podataka o njihovim sastojcima.
BBC je poslao uzorke nazalnih sprejeva za tamnjenje na testiranje u laboratorije gde je pronađeno oko stotinu neidentifikovanih sastojaka, deset puta više nego što se očekuje u većini licenciranih lekova.
"Ako ne znate šta uzimate, verovatno bi to trebalo da izbegavate", poručio je Toni Kas, profesor hemije na "Imperial Collegeu" u Londonu.
Preplanulost nije vredna rizika
Moguće teške nuspojave nisu vredne malo boje, ističe dermatolog doktor Fredrik Haberman:
"Sastojci mogu znatno da se razlikuju od proizvoda do proizvoda. Nakon što se takve otopine udahnu, one ulaze u organizam kroz sluznicu i tako mogu da dođu do unutrašnjih organa i oštetiti ih".
Neki korisnici nakon udisanja sprejeva žure u solarijum, jer misle da će tako još više da pojačaju učinak.
Već dugo je poznato koliko prženje u solarijumima može da bude štetno - izlaganje UV zracima koje emitiraju povećava rizik od razvoja karcinoma kože i ubrzava starenje kože.
Svi koji razmišljaju o tamnjenju kože udisanjem melanotana trebalo bi dobro da se zapitaju o njegovim štetnim posledicama. One mogu da se pojave brzo nakon upotrebe, ali i godinama kasnije, upozorava doktorka Linda Honet i poručuje kako preplanulost nije vredna takvog rizika.
(Espreso)