KONTROLA
STANOVNICI ŠANGAJA BESNI! Nakon svega sada im rade i ovo? (VIDEO)
Početkom marta, broj slučajeva je počeo da raste u nekoliko provincija širom Kine, uključujući Šandong na istoku, Guangdong na jugu i Džilin na severoistoku
Kina koristi dronove koji lete iznad stambenih blokova u Šangaju i mrzovoljnim stanovnicima poručuju da "kontrolišu želju duše za slobodom“ i ne krše karantin uveden zbog pojave novih slučajeva korona virusa.
Bespilotne letelice su aktivirane nakon što su se ljudi, zatvoreni u svojim domovima, pobunili i požalili da će pre umreti od gladi nego od korone, jer nemaju hrane ni vode.
Na snimku koji je podelila dopisnica Ekonomista Alis Su vidi se dron koji lebdi iznad zgrada i ljudima na balkonima naređuje da prestanu sa pevanjem.
"Stanovnici Šangaja idu na svoje balkone da pevaju i protestuju zbog nedostatka zaliha. Pojavljuje se dron: 'Molimo vas da se pridržavate ograničenja. Kontrolišite želju svoje duše za slobodom. Ne otvarajte prozore i nemojte pevati".
U sprovođenju antikovid mera, kineske vlasti koriste i pse-robote sa glasnim zvučnicima koji ponavljaju pregršt jednostavnih poruka: "Nosite masku, operite ruke, proverite temperaturu". Lokalni sajt Pejper (Paper) navodi da psi roboti već postižu željeni efekat jer lokalni stanovnici osećaju da ne mogu da se ogluše o naredbe pasa.
Ove distopijske scene posledica su drakonskih mera Pekingove politike o "nula kovida" zbog kojih je najmnogoljudniji grad u zemlji - Šangaj - zatvoren a njegovi stanovnici, kojih ima oko 26 miliona, ne smeju da napustaju svoje domove i u potpunosti zavise od lokalnih vlasti u isporuci osnovnih zaliha.
A društvene mreže su pune ljutih stanovnika koji se žale da ne mogu da naruče hranu jer je sistem za dostavu zagušen.
Kako se širi korona u Kini
Početkom marta, broj slučajeva je počeo da raste u nekoliko provincija širom Kine, uključujući Šandong na istoku, Guangdong na jugu i Džilin na severoistoku.
Do kraja meseca, virus se proširio na 29 od 31 kineske provincije, prema Nacionalnoj zdravstvenoj komisiji (NHC). 90% svih slučajeva identifikovanih u martu došlo je iz Džilina i Šangaja, dve najveće žarišne tačke.
Nekoliko gradova, u kojima živi više od 37 miliona stanovnika, stavljeno je pod različite nivoe zatvaranja u martu. Mnogi od tih karantina su ublaženi do početka aprila, ali ne i onaj u Šangaju.
Do sada su zvanično prijavljena samo dva smrtna slučaja od kovida tokom ovog talasa, oba su došla iz Džilina u martu.
Mere Šangaja su proširene i produžene kako se situacija pogoršavala.
Nakon što je danima poricala da ima planove za zatvaranje širom grada, vlada je 27. marta objavila da će pokrenuti postepeno zatvaranje, prvo na jednu polovinu grada, a zatim na drugu polovinu.
Do 31. marta, vlada je odustala od svog postepenog pristupa, efektivno nametnuvši zatvaranje širom grada za svih 26 miliona stanovnika kojima je zabranjeno da napuštaju svoje kvartove osim da se testiraju.
(Espreso/Blic)