Ilustracija, Foto: Profimedia

čuvajte se

NIKAKO NEMOJTE DA JEDETE OVU HRANU AKO IMATE ČIR NA ŽELUCU: Uništiće vam ceo organizam

Naravno, pušenje i konzumiranje alkohola je strogo zabranjeno, a treba izbegavati stresne situacije ili ih držati pod kontrolom

Objavljeno: 02.04.2022. 17:04h > 17:20h

Oboleli od čira na želucu odlično znaju da samo jedan zalogaj „pogrešne“ hrane može da im izazove veliku patnju. Gurmanluci su za njih najstrože zabranjeni, pa čiraši moraju da se pridržavaju određenog režima ishrane kako bi se izlečili ili ublažili simptome bolesti.

Kao prva mera u preventivi i lečenju ove bolesti je pravilan način života i ishrane. Treba jesti 5-6 puta dnevno u manjim količinama. Hranu treba pripremati na pari ili kuvanjem. Hrana ne treba da bude masna, da sadrži jake začine, suviše soli.

FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Bobičasta hrana veoma često pravi problem, slatko mleko se ne koristi, ali se mogu konzumirati kiselo-mlečni proizvodi (jogurt, kiselo mleko). Treba izbegavati proizvode od belog brašna (hleb, peciva i sl.), kao i voće u svežem stanju (kuvano je dozvoljeno).

Naravno, pušenje i konzumiranje alkohola je strogo zabranjeno, a treba izbegavati stresne situacije ili ih držati pod kontrolom.

FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Hrana koja olakšava tegobe

Jedite banane – Banane povoljno utiču da se brzo i obilno razmnožavaju ćelije i stvara sluz pa tako i odlično zaštiti želudačna sluzokoža od nagrizajuće kiseline.

Sok od kupusa - Kupus sadrži gefarnat koji podstiče ćelije da naprave tanku oblogu od sluzi i takođe zaštite od napada kiseline.

Mahunarkama protiv kiseline – Crveni i beli pasulj su najbolja hrana protiv stvaranja kiseline ali i ostale pasirane mahunarke koje su se takođe pokazale kao dobri "čistači kiseline".

Maslinovo ulje - Maslinovo ulje sluzokožu želuca odlično podnosi. Želudac se prazni brže nego pri upotrebi drugih masnoća, posebno suncokretovog ulja i masnoća životinjskog porekla. Upotreba maslinovog ulja sprečava upalu, gastritis, a time I čir.

Riba – Zbog toda što je bogata proteinima, ima višestruko nezasićene masne kiseline i umerenu količinu masti, bela riba se nalazi na samom vrhu ishrane bolesnika s hroničnim ulkusom želuca i dvanaestopalačnog creva. Preporučuje se i riblja supa kao i kuvana riba (škarpina, oslić, brancin) prelivena maslinovim uljem.

Mineralna voda - Poznato je da pojedine mineralne vode kiseli sadržaj želuca pretvaraju u alkalnu sredinu što povoljno deluje na varenje. Mineralne vode se mogu piti nekoliko puta na dan ili kad se oseti gorušica. Preporučuju se one mineralne vode koje u sebi sadrže malo ugljen-dioksida odnosno ne više od 1 g u litru vode.

Simptomi čira

Čir na želucu je često, hronično oboljenje i javlja se četiri puta češće kod muškaraca nego kod žena. Simptomi su bolovi u gornjem stomaku koji traju od 30 minuta do tri sata. Bolovi mogu nastupiti odmah posle jela ali i nekoliko sati kasnije.

U ostale simptome spadaju gubitak apetita i povraćanje. Bolovi iščezavaju pod dejstvom sode bikarbone ili ako se uzme malo hrane. Bolovi izazvani čirom na želucu nastaju periodično, obično s jeseni i s proleća, traju po nekoliko dana, pa prođu.

(Espreso / Žena Blic)