Ilustracija, Foto: Profimedia

EKONOMSKA KRIZA

INFLACIJA TRESE NAJRAZVIJENIJE ZEMLJE: Rekordan rast cena

Skok cena je sputao potrošnju stanovništva, koja je porasla za samo 0,2 posto u februaru, što je ispod procene od 0,5 procenata

Objavljeno: 31.03.2022. 17:47h > 17:50h

Rast cena robe i usluga za ličnu potrošnju u Sjedinjenim Državama dostigao je u februaru gotovo 40-godišnji rekord.

Opšta inflacija u SAD iznosila porasla je prošlog meseca za 6,4 procenta međugodišnje, što je najviša stopa od januara 1982. godine, objavilo je danas Ministarstvo trgovine.

Bazna inflacija iz koje su isključene cene hrane i energije, i koju Federalne rezerve preferiraju kao jedan od parametara prilikom odlučivanja o monetarnoj politici, uzletela je u februaru na 5,4 procenta u poređenju sa istim lanjskim mesecom, što je njen najveći skok od aprila 1983, prenosi CNBC.

Stopa bazne inflacije je neznatno niža od prognoze ekonomista koje je anketirala kompanija Dau Džonsa, a koji su predviđali 5,5 procenata.

FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Na mesečnom nivou, američka inflacija je porasla za 0,4 odsto, koliko su procenjivali i ekonomisti.

Skok cena je sputao potrošnju stanovništva, koja je porasla za samo 0,2 posto u februaru, što je ispod procene od 0,5 procenata.

Lični prihodi građana su zabeležili rast od 0,4 odsto, manje od očekivanih pola procenta, navodi američki medij.

U Španiji skoro 10 odsto

Cene su u martu nastavile silovit rast i u najvećim evropskim ekonomijama, pri čemu skok računa za energiju, naročito posle ruskog napada na Ukrajinu, utiče na osiromašenje tamošnjih domaćinstava.

Rast cena dostigao je u martu višedecenijske maksimume u Italiji, Francuskoj, Nemačkoj i Španiji, pojačavajući dilemu Evropske centralne banke u pogledu monetarne politike koja treba da zauzda skok inflacije, a da pri tome ne uguši ionako slab privredni rast, ocenjuje britanska agencija.

Inflacija je u Italiji dostigla ovog meseca 7,0 posto, a u Francuskoj 5,1 procenat, podstaknuta rastom cena goriva i prirodnog gasa, što obično pogađa siromašnija domaćinstva jače negu ostale.

FOTO: Zorana Jevtić
FOTO: Zorana Jevtić
FOTO: Zorana Jevtić
FOTO: Zorana Jevtić

Imajući u vidu fleš procenu španske statistike da je rast potrošačkih cena u toj zemlji u martu uzleteo na neverovatnih 9,8 posto, kao i jučerašnji podatak Destatista o nemačkoj inflaciji od 7,3 procenta, nacionalni pokazatelji sugerišu da će sutrašnji podaci Evrostata o inflaciji u evrozoni nadmašiti znatno stopu od 7,0 odsto, predviđaju u ECB.

Mada je najveći deo rasta inflacije posledica skoka cena energije, ne treba zanemariti ni uticaj koji na ubrzanje potrošačkih cena ima poskupljenje nekih osnovnih namirnica usled sukoba između Ukrajine i Rusije, koje su ujedno i vodeći proizvođači žitarica.

"S obzirom na to da je rast inflacije skoro isključivo vođen sa strane ponude - što inflacija bude viša, to će ekonomski rast biti slabiji", upozoravaju analitičari ABN Amro banke u belešci za klijente.

Ekonomski rast će, dodaju, verovatno biti razočaravajući za projekcije ECB-a, koja će verovatno skromnim pooštravanjem monetarne politike pokušati da uranoteži odnos između kretanja inflacije i privrednog rasta, zaključuju analitičari u ABN Amro.

Bonus video:

(Espreso/Agencije)