ŠOK
ŠOKANTNO OTKRIĆE LEKARA! Evo kako da otkrijete KARDIOVASKULARNE bolesti, niko nije verovao da je MOGUĆE!
Najnovija studija koja je sprovedena došla je do neverovatnog otkrića, a to je da lekari mogu da otkriju da li vam preti opasnost od kardiovaskularnih bolesti samo na osnovu slušanja vašeg glasa
Kompjuterski algoritam je bio u stanju da otkrije pacijente sa srčanim oboljenjima koji su najviše izloženi ozbiljnim komplikacijama tražeći tragove u glasovnim snimcima.
Male promene u učestalosti, tonu ili visini nečijeg isporuka - koje se ne mogu otkriti ljudskom uhu - sadrže tragove zdravlja srca, rekli su istraživači.
Iako je tačan razlog zbog kojeg se čini daglas utiče na zdravlje srca nejasan, medicinari veruju da je povezan sa načinom na koji nervni sistem reguliše nesvesne telesne funkcije kao što su glasovna kutija, krvni pritisak i broj otkucaja srca.
Istraživači su otkrili da su oni koji su postigli „visok“ rezultat u proceni glasa AI imali više od dva i po puta veće šanse da pate od komplikacija kardiovaskularnih bolesti kao što je srčani udar.
Nadamo se da bi ova tehnika jednog dana mogla biti još jedno sredstvo za uočavanje ljudi koji su u opasnosti od srčanih bolesti.
Istraživači sa klinike Maio u SAD testirali su algoritam obučen da analizira preko 80 aspekata ljudskog glasa, kao što su amplituda, visina i ritam.
Zamolili su 108 pacijenata koji su bili upućeni na rendgenski snimak zbog koronarne bolesti, prosečne starosti od 60 godina, da snime tri uzorka glasa u trajanju od 30 sekundi na pametnom telefonu.
Prvi uzorak je čitanje iz skripte, dok se za druge dve vežbe tražilo da slobodno govore o pozitivnom i negativnom iskustvu.
Svaku osobu je zatim algoritam ocenio kao „visoki rizik“ ili „niski rizik“ od srčanih oboljenja.
Istraživači su otkrili da je 58,3 odsto onih sa visokim rezultatom posetilo bolnicu zbog bolova u grudima ili srčanog udara u tom periodu u poređenju sa samo 30,6 odsto onih sa niskim rezultatima.
To je značilo da su oni sa visokim rezultatima imali 2,6 puta veću vjerovatnoću da će patiti od onoga što su medicinari smatrali velikim problemima od bolesti koronarne arterije u odnosu na one sa niskim rezultatima.
Takođe je bila tri puta veća verovatnoća da će oni sa najboljim rezultatima pokazati dokaze nakupljanja masti u njihovim arterijama u medicinskim testovima.
Koronarna arterijska bolest je kada se glavni krvni sudovi koji snabdevaju srce sužavaju nagomilavanjem masnih naslaga.
Može dovesti do srčanog udara kada ove naslage puknu i dovedu do krvnog ugruška koji blokira dotok krvi u organ.
Ishrana bogata mastima, pušenje i stanja poput visokog krvnog pritiska i dijabetesa mogu povećati rizik od razvoja bolesti koronarnih arterija, piše Daily Mail.
Vodeći autor studije dr Jaskanval Sara, kardiolog na klinici Mejo, rekao je da bi dalja analiza glasa mogla da obezbedi neinvazivan i isplativ način identifikacije pacijenata sa rizikom od koronarne bolesti.
- Ne sugerišemo da bi tehnologija analize glasa zamenila lekare ili postojeće metode pružanja zdravstvene zaštite - rekao je on.
„Ali mislimo da postoji ogromna prilika da glasovna tehnologija deluje kao dodatak postojećim strategijama.
„Pružanje uzorka glasa je veoma intuitivno, pa čak i prijatno za pacijente, i moglo bi da postane sredstvo za nas da poboljšamo upravljanje pacijentima.“
Dr Sara kaže da je potrebno uraditi mnogo više istraživanja o korišćenju glasovne analize za procenu zdravlja srca pre nego što se može klinički upotrebiti.
On je posebno rekao da su potrebne dodatne studije kako bi se utvrdilo da li se rezultati mogu ponoviti na različitim jezicima i akcentima.
Nije prvi put da se glasovni obrasci pacijenata koriste za procenu zdravlja srca, međutim, za razliku od najnovije studije, istraživanje je urađeno retrospektivno nakon što su pacijenti patili od problema poput srčane insuficijencije.
Slične studije su takođe pokušale da iskoriste suptilne promene u obrascima poroka za otkrivanje stanja kao što su Parkinsonova i Alchajmerova bolest, pa čak i infekcija kovidom.
(Espreso/ Informer)