jačanje ruske valute
RUBLJA SKOČILA! Zapad će sada morati da kupuje rusku valutu od centralne banke Moskve!
Ekonomista Ivan Nikolić ukazuje da je cilj ove mere stabilizacija ruske valute i jačanje pozicije Rusije na međunarodnom finansijskom tržištu koja je bila potpuno poništena sankcijama, sa kog su hteli da je izguraju
Ruska valuta je i u četvrtak nastavila oporavak, ojačavši za dva procenta u odnosu na dolar, a za dva i po odsto prema evru. I sve to nakon odluke predsednika Vladimira Putina da će se plaćanje ruskog gasa za "neprijateljske zemlje" obavljati u rubljama.
Na listi "neprijateljskih zemalja" nalaze se one koje su uvele sankcije Rusiji, a ova mera se ne odnosi na Srbiju.
Кako za "Novosti" objašnjavaju stručnjaci, države koje su do sada uvozile ruski gas biće prinuđene da nastave da ga kupuju, jer u kratkom roku ne mogu da pronađu drugi izvor snabdevanja. One koje su na listi, to će moći da urade samo tako što će ga platiti u rubljama, a povećana tražnja za ruskom valutom jača njenu vrednost. Juče je iz Moksve stigla umirujuća poruka Srbiji povodom zabrinutosti predsednika Aleksandra Vučića zbog plaćanja gasa u rubljama.
- To je potpuno normalno, on je u pravu - ocenio je portparol Кremlja Dmitrij Peskov.
- To zaista može da bude problematična situacija, zato što je Bugarska u ovom slučaju istupila sa neprijateljskim koracima prema nama. Zato će morati da plaća u rubljama, htela - ne htela, sviđalo joj se to ili ne. Ali u isto vreme to ne važi za Srbiju. To je problem koji treba rešiti. Naravno, zabrinutost Srbije biće za nas prioritet, dodaje.
Ekonomista Ivan Nikolić ukazuje da je cilj ove mere stabilizacija ruske valute i jačanje pozicije Rusije na međunarodnom finansijskom tržištu koja je bila potpuno poništena sankcijama, sa kog su hteli da je izguraju.
- I ona se vraća na velika vrata na to tržište - ističe Nikolić za Novosti.
- U strukturi globalnog prometa, učešće ruske valute je malo. Prema Putinovoj odluci, transakcije za kupovinu energenata, koje se ne mogu izbeći, moraju da se obave u rubljama. Adresa na koju će biti prinuđeni da se obrate jeste ruska centralna banka, jer je nema dovoljno na međunarodnom valutnom tržištu. Sankcije koje su podignute prema ovoj finansijskoj instituciji moraće da budu skinute. Potrebno je da se ona vrati na međunarodno tržište, da bi od nje poslovne banke sa Zapada mogle za svoje klijente, koji kupuju energente, da obezbede rusku valutu za plaćanje robe.
I profesor Beogradske bankarske akademije Zoran Grubišić smatra da kompanije nemaju baš neki izbor i prostor da u kratkom roku nađu zamenu za ruski gas, tako da će morati da prihvate tu odluku. Dešava se, kako ocenjuje, jedna igra u kojoj se koriste nestandardne mere, ali ni situacija nije standardna.
- Odluka je usmerena na očuvanje deviznih rezervi Rusije i stabilnost nacionalne valute koja je ugrožena svim ovim događajima i jasno je da je došlo do bekstva kapitala iz Rusije - kaže Grubišić. - Radi se o opravdanom strahu zbog smanjenja deviznih rezervi, koje su delimično zarobljene u inostranstvu i postavlja se pitanje ko će ih osloboditi, a rublja za to vreme slabi.
S druge strane, Nikolić smatra da Rusija u ovom trenutku nema potrebu za velikim gomilanjem deviznih rezervi u dolarima ili u evrima, jer sankcije onemogućavaju transakciju. Te valute su joj sada potrebne samo za servisiranje spoljnog duga.
- Verujem da je platni bilans Rusije, iako zvuči paradoksalno, u dobroj poziciji i preplavaljen prilivima dolara i evra, jer su cene energenata, metala, svega onoga što Rusija izvozi višestruko porasle, a ta se roba i dalje kupuje - precizira Nikolić. - Uvođenjem plaćanja ruskog gasa u njihovoj valuti, vidi se efekat njenog jačanja i da ide ka stabilizaciji.
(Espreso / Novosti)