Soda bikarbona, Foto: Profimedia

SAD ZNATE

OVO JE JEDINA RAZLIKA IZMEĐU SODE BIKARBONE KUPLJENE U APOTECI I PRODAVNICI: Stručnjaci skrenuli pažnju na 1 STVAR

U ovoj reakciji nigde nema nigde aluminijuma, čija je hemijski simbol Al - objašnjava profesorka hemije

Objavljeno: 24.03.2022. 17:05h

Soda bikarbona poznata je po širokoj primeni u domaćinstvu, ali i u medicinske svrhe. Ona koju mnogi smatraju "čistom" prodaje se u apotekama po mnogo višim cenama od "obične" koju možete da nađete u lokalnim prodavnicama, pakovanu u kesice.

foto: Emilija Jovanović

U javnosti postoji verovanje da ona u kesicama sadrži aluminijum, dok ova druga koja se prodaje kao "čista" nema nikakvih sličnih primena.

Da li zaista postoje razlike u sodi bikarboni koju kupujemo u prodavnici u odnosu na onu koju nabavljamo u apoteci pitali smo hemičara i farmaceuta.

- U sodi bikarboni nema aluminijuma, to jednostavno možete da zaključite na osnovu hemijske formule ovog jedinjenja - kaže za Telegraf profesor hemije Ivana Lautarević.

FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Ona objašnjava da je natrijum hidrogenkarbonat, soda-bikarbona ili natrijum bikarbonat čija je formula NaHCO3, jedinjenje u kome apsolutno nema aluminijuma, što se vidi i iz hemijskih elemenata, ali i iz reakcije kojom nastaje.

- Soda bikarbona se dobija hemijskom reakcijom, a sam proces nastanka se naziva Solvejev postupak: NH3 + CO2 + H2O → NH4HCO3, a onda se NH4HCO3 kombinuje sa natrijumhloridom i dobijate: NH4HCO3 + NaCl → NaHCO3 + NH4Cl.

U ovoj reakciji nigde nema nigde aluminijuma, čija je hemijski simbol Al - objašnjava profesorka hemije.

Ona navodi da to više liči na neku zabludu, koja je napravljena i marketinški trik.

- Nema nikakve logike u tom uverenju, jer je sastav sode bikarbone isti. Na kraju, pročitajte sastav na kesici u prodavnici i na onoj koju kupujete kao "čistu", i videćete da li ima razlike - ističe Lautarević.

Pakovanje "obične" sode bikarbone od 500 grama košta između 65 i 100 dinara, u zavisnosti od proizvođača, dok pakovanje od 400 grama one medicinske, koju prodaju uz epitet "čista" košta od 500 do 780 dinara.

Medicinska soda bikarbona koja se prodaje u apotekama ima, istina, luksuznije pakovanje.

- U sintezi sode bikarbone nema aluminijuma, ali da li ima nekog takozvanog onečišćenja i da li se ubacuju neke primese u proizvodnji, mi koji radimo u apotekama to ne možemo da znamo - kaže za Telegraf farmaceut Goran Stamenković.

On objašnjava da joj je namena slična, bilo da je kupljena u apoteci ili u prodavnici.

- Tačno je da na pakovanjima koja stižu u apoteke piše da je "čista" soda bikarbona, odnosno da nema primesa aluminijuma, a da bi znali da li one u prodavnici imaju neke dodatke morate da pročitate sastav koji je, pod obavezno, naveden na pakovanju - savetuje on.

(Espreso / Telegraf)