vaŽno
DOKTOR APELUJE DA U OVIM SLUČAJEVIMA NIKAKO NE PIJETE VODU: Razlog je više nego OZBILJAN
Kada je reč o zdravlju i lepoti, postoji nešto što se često ponovlja, a to je hidratacija. "Pijte više vode" je parola koja se najčešće čuje i preporučuje se kao lek za sve
Ako se osećate dehidrirano, morate da pijete više vode, ako imati glavobolju, više vode, ako vam koža izgleda suvo, pijte više vode, zatvor - vode, međutim, ipak treba da obratite pažnju kada i koliko unosite vodu u organizam.
Nutricionisti i lekari najčešće preporučuju da svakog dana pijemo osam čaša vode, ali neki stručnjaci kažu da je količina upitna i da zavisi od osobe do osobe. Bez obzira na ova oprečna mišljenja lekara, ono što je nepobitno jeste da je hidratacija organizma izuzetno važna.s
Voda je neophodna za metabolizam i normalne fiziološke funkcije. Istovremeno, ona obezbeđuje unos esencijalnih materija kao što je kalcijum, magnezijum i fluor. Pomaže da se izbace toksini iz vitalnih organa, a donosi hranljive materije do ćelija, hidrira kožu, održava normalnu telesnu temperaturu kao i pritisak.
Kada ne treba da pijete previše vode?
Postoje situacije kada zapravo ne bi trebalo da pijete vodu, odnosno kada bi njen unos trebalo da svedete na minimum. Nefrolog Vadim Cvetkov je otkrio u kojim slučajevima bi velika količina tečnosti nanela više štete nego koristi organizmu, navodi Magazin Novosti.
Stručnjak je preporučio da pre svega obratite pažnju na boju urina. Ako je svetložut i može da se opiše kao providan, onda to ukazuje na dovoljan unos tečnosti. To jest, ne morate da preterujete i "jurite" preporučeni unos od osam čaša i više.
Naravno, situacija u kojoj se ne preporučuje "nalivanje" vodom jeste i kada ste već uneli dovoljno druge tečnosti - čajeva, sokova i slično. Kao i kod dehidratacije, višak vlage u ćelijama će dovesti do disbalansa elektrolita.
Nefrolog je ukazao i na grešku koji mnogi prave, a to je da piju vodu odmah nakon jela. U ovom slučaju doći će do nadimanja i osećaja težine u stomaku. Efekat ubrzanja metabolizma, a koji se vezuje za unos vode, ovog puta će izostati, već će samo stvoriti veće tegobe.
Još jedna greška koju gotovo svi koji su fizički aktivni prave jeste da uzimaju tečnost dok vežbaju.
Doktor Cvetkov kaže tokom intenzivnog treninga ne treba piti puno vode. Pošto telo gubi važne soli i elemente u tragovima, svakako je bolje konzumirati specijalna pića za sportiste a koja nadoknađuju ove nutrijente, navodi Magazin Novosti.
(Espreso)