MANEVRI
NATO TRUPE ZAMENILE PUSTINJSKU OPREMU PLANINSKOM: Suočavaju se sa jezivom HLADNOĆOM u vežbama na Arktiku!
To je svet daleko od tople i vlažne klime njihove matične baze Camp Lejeune u Severnoj Karolini
Hiljade vojnika NATO-a, od kojih neki imaju malo iskustva u delovanju u snežnim uslovima, uče da prežive i bore se na niskim temperaturama u vežbama iznad arktičkog kruga.
Gore na krajnjem severu Norveške, grupa američkih marinaca zamenila je svoju uobičajenu pustinjsku maskirnu opremu za planinsku opremu, debele rukavice i velike bele čizme.
To je svet daleko od tople i vlažne klime njihove matične baze Camp Lejeune u Severnoj Karolini.
Ležeći u snegu pored puta, muškarci i žene iz 2. ekspedicione snage marinaca drže na oku fiktivnog neprijatelja.
Oni pružaju pokriće za opsežnu operaciju sletanja na obalu niz brdo.
Jedna za drugom, amfibijske Snežne mačke izlaze iz stomaka Roterdama, ogromnog holandskog sletnog broda. Jednom na plaži, svaki redom istovaruje guseničarska vozila i drugu vojnu opremu.
„Ako jedinica može da trenira i pobedi na Arktiku, verujem da može da pobedi bilo gde“, kaže narednik Semjuel Vajthed. Ali ovde, više nego bilo gde, dodaje, i najmanja greška može imati strašne posledice.
Nekoliko dana ranije, četiri američka marinca su poginula tokom vežbe u avionskoj nesreći na planinskom terenu, što je oštar podsetnik na rizike delovanja u izazovnim vremenskim uslovima.
Planirano pre Ukrajine Ovomesečna vežba Cold Response 2022 u Norveškoj ima za cilj testiranje sposobnosti članica NATO-a — i nečlanica Švedske i Finske — da priteknu u pomoć drugoj državi članici u teškim klimatskim uslovima.
Oko 30.000 vojnika učestvuje u vazdušnim, pomorskim i kopnenim vežbama, najvećim manevrima koje je Norveška organizovala od kraja Hladnog rata.
Planirana mnogo unapred, vežba je dobila dodatni značaj nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Poruka koju šaljemo, povjerio nam je jedan američki marinac, glasi: Nemojte se petljati s nama - iako je pronašao grublji način da to izrazi.
„Mnogi vojnici su bili ovde nekoliko puta tokom godina, tako da imaju odgovarajuću opremu, imaju razumevanje i iskustvo... da se bore u zimskim uslovima“, kaže nemački general Jorg Volmer, zadužen za obezbeđenje severnog krila NATO-a.
A oni koji do sada nisu imali priliku, to je upravo razlog zašto su ovde i zašto treniraju“, dodaje on.
Za razliku od dramatičnih scena koje se često igraju u ratnim filmovima, jedina spektakularna stvar u današnjoj operaciji sletanja je scenografija.
U daljini se uzdižu snežni vrhovi iz netaknutog mira Lofotskog arhipelaga. Nema ispaljenih bojevih metaka, nema grmljavine artiljerije.
Jedina stvar koja remeti tišinu je povremeno zujanje lopatica helikoptera.
Izan zone bezbednosti
Na brodu za sletanje, vojnici ispituju dubinu vode velikim štapovima pre nego što dozvole da se vozila iskrcaju.
Nešto dalje, vojnik čuva stražu u blizini bele zgrade na kojoj su mural predstavljeni muškarac i žena u crvenim ogrtačima, podignutih pesnica u vazduh, iznad reči „Selo superheroja“.
Kejti Has, koja potiče iz toplijih krajeva juga SAD, zadužena je za vozni park za vod marinaca.
Vožnja po prvi put po podmuklim zaleđenim putevima bila je korak van njene „zone udobnosti“, rekla je.
„Tamo odakle smo mi, vruće je i močvarno naspram ovde u Norveškoj (gde) je hladno i snežno i svuda ima leda“, kaže ona.
„Postoji još mnogo faktora o kojima treba da razmišljamo u odnosu na ono o čemu bismo razmišljali kod kuće.
„Različito gorivo koje koristimo ovde, različita maziva koja koristimo ovde, varijacije u težini između onoga što možemo da utovarimo kod kuće i onoga što možemo da utovarimo da bismo prešli preko snega i leda…
“ Narednik Vajthed u međuvremenu ima savet za svoje trupe koje su navikle da se nose sa vrućinom kod kuće.
„Kad god vam bude hladno, uvek nastavite da se krećete. Videćete marince, malo će se ohladiti i ostaće mirni. Morate ih naterati da trče okolo i da se kreću."
(Espreso/defencetalk.com)