nije dobro
IZBIJANJE RATA U UKRAJINI JE ZNAČAJNO UTICALO NA OVU ZEMLJU: Nacionalna valuta im se SROZALA, a to nije SVE!
Pored ovog pada vrednosti nacionalne valute, egipatska centralna banka je danas podigla ključne kamate za 100 baznih poena (ili ti 1 procenat) na vanrednoj sednici odbora za monetarnu politiku
Egipatska funta je pala za skoro 14 odsto u ponedeljak, nakon nekoliko nedelja pritiska na valutu usled odluke investitora da povuku milijarde dolara iz tamošnjeg tržišta. Trenutno se za jedan dolar može dobiti između 18,17 i 18,27 egipatskih funti. Do novembra 2020. godine za dolar se dobijalo maltene fiksnih 15,7 funti.
Situaciju u Ukrajini iz časa u čas možete pratiti na našem blogu putem ovog LINKA!
Pored ovog pada vrednosti nacionalne valute, egipatska centralna banka je danas podigla ključne kamate za 100 baznih poena (ili ti 1 procenat) na vanrednoj sednici odbora za monetarnu politiku.
Egipatska centralna banka podigla je danas svoje ključne kamate za 100 baznih poena, odnosno za jedan procenat, na vanrednoj sednici odbora za monetarnu politiku. U saopštenju tamošnje centralne banke se precizira da je kamata povećana zbog globalnih inflatornih pritisaka koje je rat u Ukrajini pojačao, preneo je Rojters.
- Rastuće međunarodne cene sirovina, osim što utiču na dalje poremećaje u lancima snabdevanja i podstiču rasprodaju rizične imovine, doprinele su intenziviranju domaćih inflatornih pritisaka i eksterne neravnoteže, stoji u saopštenju.
Egipat je već neko vreme u razgovorima sa MMF-om oko potencijalne pomoći, ali i dalje nije objavila ni jedan formalni zahtev, saznaje Rojters.
- Tražiti pomoć bi bio dobar potez, jer devaluacija funte je približava njenoj fer vrednost i to bi olakšalo novi dogovor sa MMF-om, istakao je Džejm Svanston iz Kapital Ekonomiksa.
Današnje slabljenje funte bi moglo da bude katalizator za veći prinos stranih valuta u zemlju, jer je mala šansa da investitori koji uveliko drže sredstva u Egiptu sada krenu da ih prodaju dalje istakao je ekonomista u Goldman Sahsu, Faruk Sosa, dodajući da se podizanjem kamata likvidnost tržišta stavlja u klopku i da se tako privlače dodatni investitori.
- Ali podizanje kamata takođe može i negativno uticati na kamatu kao i da počne lokalna dolarizacija. Veliko pitanje je da li će ta mera biti dovoljna ili će morati dalje da tragaju za rešenjima, zaključuje Sosa.
Manjak dolara na egipatskom tržištu je doveo do blokada njihovih luka, a uvoznici prosto ne mogu da dođu do dovoljne količine strane valute, istaklo je nekoliko izvora iz bankarskog sektora.
Veće cene pšenice
Izbijanje rata u Ukrajini značajno je uticalo na Egipat. Kao zemlja zavisna od uvoza prehrambenih proizvoda iz Rusije i Ukrajine, suočava se sa izuzetno većim cenama, a udarac je primio i turistički sektor. Sa izbijanjem sukoba zabeležen je oštar pad turista iz te dve zemlje, koji su velikim delom učestvovali u prihodima koje Egipat ostvaruje od turizma.
Ove više cene pšenice i ostalih proizvoda mogu u narednom periodu da povećaju trošak države od 5,7 milijardi skoro duplo, čime bi pritisak na javne finansije i stopu inflacije bio veći, stoji u izveštaju Međunarodnog instituta za istraživanje prehrambene politike. Inflacija se u Egiptu uveliko kreće na najvišem nivou zabeleženom u poslednje tri godine (8,8 odsto).
Egipatski premijer Mustafa Madbuli je nedavno postavio maksimalne cene kilograma hleba (na oko 0,66 dolara po vekni od kilogram), jer su se maloprodajne cene od izbijanja sukoba popele za 25 odsto.
(Espreso/Agencije)