PUTIN
OTKRIVENA PUTINOVA STVARNA NAMERA! Možda IPAK ne želi da OSVOJI opkoljene gradove, ima DRUGE PLANOVE?
U izveštaju RUSI-ja se sugerira kako postoji drugi ukrajinski gravitacioni centar, aludirajući na Putinovo obećanje da će "demilitarizovati" Ukrajinu
Neki vojni stručnjaci upozoravaju da Rusija planira munjevito napredovanje iz južne Ukrajine prema severu kako bi se povezala s drugim bataljonima i opkolila vojsku predsednika Volodimira Zelenskog i proglasila pobedu u ratu protiv Ukrajine, piše britanski Telegraph.
Situaciju u Ukrajini iz časa u čas možete pratiti na našem blogu putem ovog LINKA!
Ocenjuju kako je ruska strategija, koja predviđa masovno gomilanje ruskih mornarskih snaga na Crnom moru, s ciljem, kako se čini, da se pokrene napad amfibijama na Odesu, zapravo varka - i to s ciljem zbunjivanja ukrajinskih generala, kako ne bi naslutili novu rusku taktiku koja se, tumače ti stručnjaci, drži u tajnosti.
Vojni stragičari veruju da će ruski vojni stroj, umjesto da napadne Odesu i sedište ukrajinske ratne mornarice, nastaviti većim delom zaobilaziti obližnji Mikolajiv (čija je vojarna ovih dana napadnuta pri čemu je onde, prema ukrajinskim procenama, poginulo možda stotinjak ljudi), gurajući se prema severu prije nego što krenu na istok kako bi napali ukrajinsku vojsku, čija glavnina ostaje prikovana za regije Donjeck i Lugansk blizu ruske granice.
Ako su ruski generali pripremili takav blef, to znači da im zauzimanje velikih gradova nisu najvažniji vojni ciljevi, nego da umjesto toga žele zapravo opkoliti ukrajinsku vojsku kako bi 'demilitarilizovali' zemlju, ili barem njen istok i jugoistok, što Putin apostrofuje kao krajnji cilj invazije.
Mogući plan izneli su stručnjaci britanskog Kraljevskog instituta za ujedinjene službe (RUSI): vojni analitičar Sem Kreni-Evans i stručnjak za pomorsko ratovanje dr. Sidhart Kaušal.
Dr. Kaušal rekao je za Telegraph da vojno napredovanje neće biti jednostavno izvesti.
- Granatiranje Odese iz ratnih brodova u četvrtak i amfibijska plovila koja stižu na Crno more sugerišu, po mom mišljenju, da Rusi pokušavaju varku učiniti još uverljivijom, rekao je.
Nedavno su se u Crnom moru okupila brojna desantna amfibijska polovila koja mogu prevoziti hiljade ljudi, zajedno s 30-ak ruskih ratnih brodova i podmornica.
Prema izveštaju Think Tenka za obranu i sigurnost o proceni sigurnosne situacije u Ukrajini, sugeriše se da strogi fokus Rusije na opkoljene gradove, kao što su Kijev, Mikolajiv i Mariupolj možda prikriva više nego što otkriva.
Čak upozoravaju kako zapadni vojni strategičari možda ne vide dobro jer su opsednuti praćenjem situacije u opkoljenim gradovima.
Iako je Rusija u početku planirala brzu invaziju i okupaciju Kijeva, njihovo sporo napredovanje koje su osujetile nadahnute ukrajinske obrambene snage, može značiti da su se generali "prešaltali" na nove ciljeve, ocenjuju strategičari.
U izveštaju RUSI-ja se sugerira kako postoji drugi ukrajinski gravitacioni centar, aludirajući na Putinovo obećanje da će "demilitarizovati" Ukrajinu - regularna ukrajinska vojska, čija glavnina ostaje blizu Donjecka i Luganska, pod okriljem operacije združenih snaga (JFO).
- Položaj tih snaga izgleda sve nesigurniji kako ruske snage napreduju s ciljem da ih okruže na tri osovine, dodaje se.
Kao prvo, ruska 58. i 2. armija, koje su krenule od Krima prema severu, počele su se kretati na severoistok i mogle bi se povezati u Pologiju, gradu u oblasti Zaporožje, s ruskim separatistima i 8. armijom koja se kreće zapadno od Donbasa.
Zatim, Prva gardijska tenkovska armija i Šesta armija odustale su od pokušaja da zauzmu severoistočni grad Harkov te su se umesto toga usresredile na smanjenje artiljerijskih napada dok napreduju na jug i zapad pokraj Poltave. Pritom će odseći zonu JFO, operaciju združenih snaga Ukrajine, i onemogućiti beg prema sjeveru.
Treće i zadnje, ruska 20. gardijska divizija izgleda ima sličnu nameru zaobilaženja Mikolajiv, ali umesto da napreduje prema Odesi, mogla bi umesto toga skrenuti prema severu, kako bi zauzela teritoriju zapadno od reke Dnjepar.
Takvo rusko napredovanje na 'spoljašnjim linijama', gdje su ukrajinske snage napadnute na 'više linija napredovanja', provodi se s ciljem da 'podeli i time oslabi' ukrajinsku vojsku, piše Telegraph.
- Kada sve to sagledamo zajedno, ova napredovanja predstavljaju zabrinjavajuću sliku prema kojoj ukrajinskim snagama nasuprot Donjecka i Luganska preti okruženje na istočnoj strani Dnjepra. Ako su Rusi doista na to fokusirani, onda će naglasak na sposobnost Rusije da zauzme velike gradove kao merilo uspeha biti analitička pogreška, jer se čini da Rusija ima nameru da pritisne ukrajinske snage u gradovima poput Harkova, dok ih zaobilazi. Zaista, pripreme za amfibijski napad na Odesu možda jesu varka, navodi se u izveštaju.
Dodaje se da bi to mogao biti ključni trenutak za Ukrajinu, ako se pokaže da Rusi imaju takav plan.
- Okruženje i uništenje velikog dela regularnih oružanih snaga zemlje moglo bi predstavljati uslov za pobedu.
Analitičari primećuju kako nemci nisu trebali okupirati Pariz 1940. godine jer su nacisti već opkolili francusku vojsku na terenu i žestoko je potukli.
Iako opkoljavanje zone JFO-a u istočnoj Ukrajini možda neće značiti slabljenje volje ukrajinskog naroda i njegove vlade, Rusija bi mogla tvrditi da je njena demilitarizacija postignuta, naveli su.
Iako je prerano tačno predvideti kako bi se ovaj sukob mogao odigrati, vojni strategičari upozoravaju da će u slučaju da ukrajinske snage budu opkoljene, to će biti zdrava lekcija za analitičara koji je možda bio "slabovid" kada se fokusirao na opkoljeni Kijev, a priom nije sagledao širi vojni kontekst.
Ukrajinski zvaničnici, međutim, poručili su da su ruske snage toliko oslabljene da nisu sposobne izvršiti delotvoran napad na glavni grad.
Oleksij Arestovič, savetnik šefa kabineta ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, rekao je da su ruske trupe bile prisiljene na zastoj na istočnoj i zapadnoj periferiji Kijeva.
- U Kijevu uopšte nema ruskih napada, a bez značajnih rezervi to je nemoguće izvesti, tako da će morati dovesti više vojnika iz Rusije, rekao je.
Više od jedne sedmice dana kruže nagađanja da će ruske snage koje se nagomilavaju izvan Kijeva konačno pokrenuti napad na prestonicu. Tokom posljednjih nekoliko dana, projektili su pogodili najmanje šest stambenih četvrti, a mnogi veruju da je to uvod u veliki napad.
Ukrajinske snage ipak tvrde da su Rusi na periferiji grada već zaglibili i nemaju dovoljno opreme te da ih je unazadila ukrajinska protuofenziva.
Zapadni zvaničnici veruju da je ruska ofenziva toliko zastala da Kremlj uopšte neće moći pokrenuti napad na Kijev.
- Sada se postavlja pitanje namerava li Moskva uopće napasti Kijev. Bilo bi to jako skupo za Rusiju. Mislim da treba da pričekamo i vidimo što će se dogoditi. Ako je Kijev potpuno opkoljen, želi li ga Rusija napasti, ugušiti... koja je uopšte namera Rusije, rekao je jedan zvaničnik.
Zapad procenjuje da je oko 7.000 ruskih vojnika poginulo od početka invazije prije tri sedmice, dok je čak oko 10 posto opreme uništeno ili zarobljeno.
Zvaničnik je rekao da sada postoji mogućnost za Ukrajinu da se bori protiv Rusije. Izgledi za mirovni sporazum ostaju nejasni, uprkos problemima Rusije na bojištu.
Isti zvaničnik potvrdio je uverenje da je Rusija uputila 'različite zahteve' prema Kini što se tiče zaliha oružja i opreme, ali da Kina nije odlučila hoće li intervenisati.
Što dalje potraju loši rezultati Rusije na bojnom polju, manja je Moskva verovatnoća da će dobiti podršku od Pekinga, zaključio je.
Bonus video:
(Espreso)