Foto: Profimedia

BUDITE paŽljivi

OVAJ SUPLEMENT ŠTITI SRCE, ALI AKO PRETERATE SA NJIM MOŽE BITI BAŠ GADNO

Zašto je to tako, kakav je to suplement, ko sme da ga pije i čemu sve služi saznajte u nastavku.

Objavljeno: 14.03.2022. 16:00h > 16:30h

Kada pomenemo L-karnitin, prva asocijacija je sport, a druga mršavljenje.

Zašto je to tako, kakav je to suplement, ko sme da ga pije i čemu sve služi saznajte u nastavku.

L-karnitin je jedna od najefikasnijih aminokiselina za sagorevanje masti, uz istovremeno pojačanje izdržljivosti. Ima efekta koristiti L karnitin pre, ali i nakon treninga radi oporavka mišića.

Osnovna uloga mu je da transportuje masne kiseline iz namirnica u mitohondrije i pretvara ih u energiju koju ćelije mogu iskorititi. Ova izuzetna aminokiselina dakle pomaže oksidaciju masnih kiselina i dobijanje energije koju potom koriste srce i drugi mišići.

S obzirom da se za energiju koriste masti, logično je što sportisti i osobe na dijetetskim režimima ishrane radi mršavljenja žele da koriste L-karnitin kao dodatak ishrani. Obično se uzima kao suplement od 500 mg do 2 g dnevno. Profesionalni sportisti često uzimaju suplementaciju u vidu raznih preparata, a L-karnitin je jedan od glavnih. On se osim uzimanjem kroz suplemente i prirodno proizvodi u našem organizmu, mozgu, jetri, bubrezima i svi mi ga sa hranom i unosimo, a da to i ne znamo. Postoji više oblika karnitina, ali je onaj aktivni oblik upravo L-karnitin.

Uzimaju i srčani bolesnici

Pored sportista i osoba na dijetama, L karnitin mogu uz konsultaciju sa lekarom (i uz propisanu terapiju) koristiti i osobe koje imaju srčane aritmije, dakle oslabljen srčani mišić. Prema istraživanjima, L-karnitin ima stimulišuće regenerativno delovanje na srčani mišić. Njegova funkcija se poboljšava, a time i celokupni kardiovaskularni sistem.

foto: Profimedia

Kada se ovaj suplement uzima uz redovnu terapiju lekovima za srce, karnitin može poboljšati zdravlje ljudi sa oboljenjem perifernih arterija, što pokazuju dosadašnja istraživanja na ovom polju. Pored pomenutog, karnitin pozitivno utiče i na funkciju pankreasa, ali i na spermatogenezu i poboljšava pokretljivost spermatozoida.

Meso kao najveći izvor

Karnitin se nalazi u mnogim životinjskim proizvodima. Crveno meso ga ima najviše. L-karnitin se takođe nalazi u manjim količinama u piletini, mleku i mlečnim proizvodima, ribi, pasulju i avokadu. Vegani, logično, unose manje karnitina od osoba koje jedu meso, ali njihov organizam obično ga dovoljno proizvodi.

foto: Profimedia

Rizici po zdravlje

Pre korišćenja suplemenata L-karnitina obavezno konsultuje vašeg izabranog lekara o svim lekovima i suplementima koje uzimate, čak i ako su prirodni. Na taj način, vaš lekar može da proveri sve potencijalne neželjene efekte ili interakcije sa lekovima.

Suplementi L-karnitina ponekad mogu izazvati mučninu, dijareju, grčeve ili povraćanje. Visoke doze mogu uzrokovati da mirišete na ribu.

foto: Profimedia

Suplementi karnitina mogu imati interakcije sa sledećim lekovima:

- Antikoagulanti: Varfarin (Farin), Acenokumarol, čime se smanjuje njihovo delovanje;

- Sintetski hormoni štitaste žlezde: Euthyrox i Letrox aktivna supstanca Levotiroksin-natrijum, smanjuje se njihovo delovanje.

(Espreso/BlicŽena)