NEMA NAS NA SVETU
SRBI POSLE MASOVNE KUPOVINE GORIVA, REDOM KRENULI DA RADE OVO! Ljudi, jel ostao neko priseban ovde? (FOTO)
Mnogi vozači točili su enormne količine goriva u svoje autobomile, kanister, kante, flaše, bidone, cisterne, tankove od 1000 litara
I po starom srpskom običaju zalihe za "ne daj Bože" uveliko su počele da se prave.
Na benzinskim pumpama širom Srbije, danima su se stvorali veliki redovi građana koji su pohrlili da napune svoje rezervoare zbog informacija o ograničenju goriva koje kruže društvenim mrežama!
Nakon informacija da je prodaja goriva ograničena na samo 20 litara i da je istovremeno zabranjeno sipanje evrodizela u kanistere i bidone, stiglo je i zvanično saopštenje iz kompanije NIS koji su naveli da je snabdevenost lanca benzinskih stanica kompanije NIS redovna.
Ipak, mnogi vozači točili su enormne količine goriva u svoje autobomile, kanister, kante, flaše, bidone, cisterne, tankove od 1000 litara bili su inspirisani da video tog nesvakidašnjeg procesa "okače" i na Tik-Tok.
Međutim, tu nije bio kraj histeriji zvanoj "nestaće gorivo". Vozači su otišli korak dalje i počeli da stavljaju katance na rezervoare da im slučajno neko ne bi krao gorivo, kao što to možete da vidite ispod na fotografiji, a mi se pitamo da li je i da li će neko ostati priseban posle ovoliko podignute prašine?
Podsetimo, Vlada Republike Srbije usvojila je na sednici Uredbu o ograničenju cena naftnih derivata koja se odnosi na naftne derivate Evro dizel i Evro premijum BMB 95, a koja će od stupanja na snagu 11. marta, važiti narednih 30 dana, do 11. aprila. Odluka je donata u cilju sprečavanja većih poremećaja i očuvanja životnog standarda stanovništva, s obzirom na to da se u prethodnom periodu beleži rast cena naftnih derivata.
Uredbom se utvrđuje maksimalna maloprodajna cena i obavezuju privredni subjekti koji obavljaju delatnost trgovine motornim i drugim gorivima na stanicama za snabdevanje prevoznih sredstava, a koji su do donošenja uredbe vršili isporučivali derivate, da nastave sa isporukom isključivo utakanjem u pogonske rezervoare prevoznih sredstava.
Takođe, predviđeni su i uslovi i način prodaje naftnih derivata registrovanim poljoprivrednim gazdinstvima.
Članovi vlade doneli su odluku o privremenom smanjenju akciza za 20 odsto od sadašnjeg iznosa na derivate nafte – olovni benzin, bezolovni benzin i gasna ulja.
Na sednici doneta je dopunjena odluka o uslovima i načinu za smanjenje carinskih dažbina na određenu robu, odnosno za izuzimanje određene robe za plaćanje carinskih dažbina u 2022. godini. Odluka koja se odnosi na naftu i ulja dobijena od bitumenoznih minerala, važiće do 31. decembra 2022. godine.
Na sednici je doneta odluka o privremenoj zabrani izvoza osnovnih poljoprivrednih prehrambenih proizvoda bitnih za stanovništvo – zrna pšenice, pšeničnog brašna, kukuruza i prekrupe i suncokretovog ulja, kako bi se pravovremeno reagovalo na tržišne poremećaje i rast tražnje, kako na svetskom tako i na domaćem tržištu.
Vlada Srbije usvojila je Uredbu o utvrđivanju Programa finansijske podrške obveznicima fiskalizacije za usklađivanje poslovanja sa zakonom kojim se uređuju fiskalizacija, a kojom se omogućava novi rok za prijavljivanje za subvencije države za prelazak na novi model e-fiskalizacije na portalu Poreske uprave ePorezi, od 15. marta do 5. aprila.
Prijavljivanje za subvencije za uvođenje novog modela fiskalizacije za sve koji se nisu prijavili u prvom roku, odvijaće se na isti način kao i prethodnog puta. Za ostvarivanje subvenicija, obveznici fiskalizacije mogu da se prijave samo jednom, a naknadno menjanje prijava neće biti moguće. Obveznicima se uplaćuje po 100 evra (u dinarskoj protivvrednosti) po svakom prodajnom mestu i po svakom uređaju još po 100 evra (u dinarskoj protivvrednosti), a za privrednike koji nisu u sistemu PDV-a, taj iznos se uvećava za 20 odsto.
(Espreso)