NOVI UDAR NA DŽEPOVE GRAĐANA: Ulje bi moglo da poskupi na 160 dinara I VIŠE!
Foto: zorana jevtić/ilustracija

AU HOROR

NOVI UDAR NA DŽEPOVE GRAĐANA: Ulje bi moglo da poskupi na 160 dinara I VIŠE!

Koštaće nas papreno!

Objavljeno:

Proizvodnja suncokreta ove godine manja je za 15 odsto u odnosu na lane pa stručnjaci procenjuju da bi cena ulja sa dosadašnjih oko 135 dinara, u zavisnosti od proizvođača, mogla da dostigne i više od 160 dinara po litri.

Iako nisu želeli da se javno izjašnjavaju o poskupljenju ulja, pojedini proizvođači su nam sugerisali da sami izračunamo koliko će ulje da poskupi.

Olga Čurović iz Privredne komore Vojvodine kaže za “Blic” da se očekuje uvoz od oko 50.000 tona suncokreta, te da su sada cene uljanih kultura već u otkupu veće u odnosu na prošlu sezonu, što bi trebalo da uslovi i poskupljenje ulja.

Prema njenim rečima, računica oko poskupljenja sledi kasnije kada bude realizovan uvoz, a fabrike će odrediti cene svojih proizvoda uvažavajući nivo svetskih cena.

Sa njom se slaže i doskorašnji direktor Sektora za poljoprivredu PKS i agroekonomski analitičar Žarko Galetin koji je za “Blic” rekao da se može očekivati poskupljenje finalnih proizvoda od suncokreta i do 20 odsto.

- Suncokret je najmanje podbacio od svih kultura, kvalitet je dosta dobar, ali je cena veća, oko 37 dinara po kilogramu, što će se sigurno odraziti i na cene proizvoda od ove kulture. Uljari su vrlo precizni u svojoj računici. Naprave procenu cene sirovina i prate tokove na svetskom tržištu i onda formiraju cenu. Moja slobodna procena jeste da može doći do povećanja cena i do 20 odsto. Mi imamo ozbiljne proizvođače i niko, pa ni država koja može da utiče na cenu, nema pravo da tera uljare u gubitke jer su njihovi proizvodi, s obzirom na cene sirovina, relativno jeftini – smatra Galetin.

I predsednik Odbora za selo SANU, akademik Dragan Škorić smatra da će do povećanja cena proizvoda od suncokreta sigurno doći, ali da ne mora da znači da će poskupljenje biti veliko.

- Suncokret je dobro rodio u Rusiji i Ukrajini, najvećim proizvođačima te uljane kulture u Evropi, tako da će ponuda biti velika, a cena će zavisiti od količine sirovine koju uvezemo. Moguće da uljari dođu do sirovina iz izvoza po povoljnoj ceni, pa da poskupljenje proizvoda do koga će sigurno doći i ne bude tako veliko – ocenjuje Škorić.

Uljari sa kojima smo kontaktirali nisu želeli da komentarišu navode stručnjaka o mogućem poskupljenju. Listom su se branili činjenicom da otkup još nije završen te da će cene formirati nakon završetka nabavke potrebnih sirovina, bilo iz uvoza ili sa domaćeg terena.

(Espreso.co.rs / Blic.rs)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.