slika i prilika
KAD SRBIJA ČAŠĆAVA! Šalješ račune, dobiješ stan u zgradi koja puca i tone?!
Naime, reč je o zgradi oko čijeg se kvaliteta i bezbednosti po stanare vodi niz parničnih i upravnih postupaka, koje prati i desetak krivičnih prijava.
OK, znate da Espreso ima aplikaciju. Niste znali da je od danas još bolja!
Naizgled sasvim obična višespratnica u Beogradu mogla bi postati dom za četiri srećna dobitnika. Ima pet lamela, oko 150 stanova i sudeći po radovima - dosta problema.
Jedna porodica podigla je kredit na 27 godina kako bi kupila stan u pomenutoj zgradi. Uz ratu kredita sada ima i troškove sudskog postupka.
Oko 50 vlasnika je 2014. tužilo Građevinsku direkciju Srbije kao investitora i prodavca jer su im, tvrde, ugroženi bezbednost i život usled sleganja zgrade i podzemnih voda.
“Ja sam slučajno videla vodu u zidu kako je bila kiša. Kažem suprugu - je l to voda u zidu? I on prstom pipne i sad imamo rupu u zidu koju zovemo treće oko“, objašnjava stanarka Valentina Panić.
“Mi smo čak doživljavali da nam se vrata stanova blokiraju, nismo mogli da izađemo, ljudi nisu mogli na posao. Nismo mogli da zatvorimo vrata toaleta, moj otac je morao da dolazi da dolazi da šmirgla vrata“, ističe Valentina.
Vode ima i u garažama. “To je verovatno voda iz podzemnih izvora koji se nalaze ispod ove stambene zgrade, a koji nisu sanirani jer investitor ne želi da uradi kompletnu drenažu oko celog obekta. Tačno se vidi da je došlo do kontakta između gasne cevi i objekta“, rekao nam je jedan od stanara koji je želeo da ostane anoniman.
Svi problemi su sanirani pre nekoliko godina, pa je 2014. zgradi ponovo izdata upotrebna dozvola, tvrdi prvi čovek Građevinske direkcije Nebojša Šurlan, uz slike stanova iz nagradnog fonda.
“Apsolutno mogu da demantujem bilo kakve insinuacije da objekat nije u redu, to je sasvim normalna zgrada koja je apsolutno upotrebljiva i čeka svoje nove stanare“, poručuje Šurlan.
Zašto Direkcija raspusuje javne nabavke i izvodi radove ako problema nema - pita se advokatica vlasnika stanova Sanja Đalić.
“Sve te javne nabavke su objavljene javno, takođe ugovori su zaključeni sa izvođačima. Od trenutka podnošenja tužbe do danas sa manjim ili većim prekidima, radnici izvode raznorazne vrste radova na lokaciji“, navodi Đalić.
Na pitanja N1 ministarka građevinarstva Zorana Mihajlović obećava: “Itekako ću proveriti, zvanično saopštiti, reći jer ja stvarno to ne znam.“
I ubrzo je iz Ministarstva saopšteno - ukoliko nadležna Komisija utvrdi da stanovi nisu odgovarajućeg kvaliteta, Građevinska direkcija treba da pronađe druge iz svog fonda. Dosadašnji vlasnici čekaju epilog pred pravosudnim organima i podsećaju da je u pojedninim slučajevima Ministarstvo građevine odbacivalo žalbe vlasnika.
(Espreso.co.rs / n1)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!