strašna priča
ZBOG OVOG VICA O TITU novinarka je zaglavila 2,5 godine GOLOG OTOKA!
Uhapsili su je zbog vica o Josipu Brozu Titu koji je jednog jutra prepričala u redakciji
Dan mladosti za vreme Jugoslavije slavio se 25. maja. Tito se u to vreme slavio kao božanstvo, pevane su mu pjesmice, a jedna od najpoznatijih, "Druže Tito, ljubičice bela", koštala je mladu novinarku Ženi Lebl dvije i po godine robije na Golom otoku, gdje je završila sa samo 22 godine.
O novinarki Ženi Lebl, Beograđanki jevrejskog porekla koja je preživjela i nacistički logor i Goli otok, retko se govori u mainstream medijima. Jedan od tekstova o njoj 2013. godine objavila je srpska Politika, list u kojem je radila dok je nisu uhapsili zbog vica o Josipu Brozu Titu koji je jednog jutra prepričala u redakciji.
"Kolega joj je jednom ispričao šalu kako je Jugoslavija pobedila na međunarodnom takmičenju u cveću jer je uzgajala ljubičicu od 100 kilograma, aludirajući na pesmu 'druže Tito, ljubičice bela, tebe voli omladina cela'. Pošto je prepričala vic u redakciji, po Ženi Lebl dolaze dva udbaša jer je, rekoše, govorila protiv Tita i nije prijavila narodnog neprijatelja od kojeg je čula sporni fazon. Odvode je u zatvor UDB Glavnjača, potom u logor Ramski rit, pa u Zabelu, Grgur i Goli otok. U pet zatvora, gdje je od aprila 1949. do oktobra 1951, od nje su tražili da promeni mišljenje i prizna krivicu. Ispisana je potom i iz Udruženja novinara", stoji u tekstu o Lebl objavljenom u Politici u julu 2013. godine.
Kada se Jugoslavija raspala, Ženi Lebl je objavila knjigu "Ljubičica bela", koja je u Izraelu postala bestseler. Opisivala je strašna iskustva u zatvorima, a najpotresnije je bilo iskustvo s Golog otoka. Mnogi do tada uopšte nisu znali da je na Golom otoku bilo i žena.
"Samo žedni znaju cijeniti vodu. Bile smo okružene morem, a žedne do ludila. Spoznale smo kako je komplikovano iščupati stijenu iz njenog prirodnog okruženja. Tada naučite da kamen ima žile kucavice, i gdje treba da ga rastvorite. Čupale smo temelje stijena koje su tamo bile vijekovima, mijenjale smo prirodu", pisala je.
"Djevojke su pretvarane u starice, otpadali su im zubi, obolijevale su dok su im stizale vijesti da su ih se odrekli djeca, majke i muževi jer su postale narodni neprijatelji", svedočila je Lebl, piše Index.hr.
Jovanka Ženi Lebl (1927—2009) je bila srpska novinarka jevrejskog porekla. U vreme WWII je uhapšena i odvenena na prinudni rad u Nemačku. Posle rata je kao novinarka Politike uhapšena zbog VICA o Titu i poslata na Goli otok na 2.5 godine Umrla u Izraelu. pic.twitter.com/IoZ3pWoU2n
— Jovan (@jovan984) June 7, 2019
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Index Hr)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!