Život uzbudljiviji od filma
ON JE BIO SMRT KOJA JE DISALA ZA VRATOM JOSIPA BROZA: Hitler je na Tita poslao komandosa sa ožiljkom na obrazu! (FOTO) (VIDEO)
Komunistički partizanski pokret pod vođstvom Josipa Broza Tita predstavljao veliki je problem za nemačku vojsku u Jugoslaviji u toku 1944. godine, jer je pokret bio poprilično omasovljen, a nakon kapitulacije Italije, područja pod nekadašnjom italijanskom kontrolom su jednostavno prepuštena Titovim partizanima.
OK, znate da Espreso ima aplikaciju. Niste znali da je od danas još bolja!
Zato je organizovana operacija konjićev skok, padobranski desant na Drvar u cilju zarobljavanja ili likvidacije Tita. Iako su partizani pretrpeli teške gubitke, isto se dogodilo i sa nemačkim bataljonom, dok je Tito na vreme pobegao iz Drvara.
Za vođu ove operacije Adolf Hitler je izabrao SS pukovnika Ota Skorcenija, zloglasnog oficira prepoznatljivog po ožiljku na svom licu.
Cilj operacije bio je da se uništenjem središnjih štabova i ustanova nanese težak udarac NOVJ, što bi oslobodilo krupne nemačke snage sa Balkana za manevarsku upotrebu. Sam vazdušni desant je obavljen 25. maja 1944. godine.
Za napad na Titov štab komanda Druge oklopne armije pripremila je u strogoj tajnosti padobransko-jedriličarsku desantnu grupu, i 7 napadnih oklopno-motorizovanih borbenih grupa u garnizonima koji su okruživali Drvar. Napad je počeo u zoru 25. maja teškim bombardovanjem Drvara koje je trebalo da rastroji odbranu i neposredno posle toga padobransko-jedriličarskim desantom na grad. Istovremeno su pripremljene borbene grupe krenule u bezobziran proboj prema Drvaru radi spajanja sa desantnim snagama.
Vrhovni štab NOV i POJ je u to vreme bio sakriven u pećini iznad Drvara. Predstavnici Saveznika Rendolf Čerčil (sin Vinstona Čerčila) i Evelin Vo su takođe bili prisutni. Nemački SS padobranci su se krenuli prema Titovoj pećini, ali su ušli u žestok okršaj sa pripadnicima Oficirske škole i Pratećeg bataljona Vrhovnog štaba, koji je rezultovao velikim žrtvama sa obe strane.
Protivnapad Treće ličke brigade, koja je oko 11 sati pre podne stigla iz Trubara, prisilio je Nemce na defanzivu i omogućio izvlačenje Tita, članova štaba i članova raznih ustanova.
Treća lička brigada sabila je desantne snage na mali prostor na Šobića glavici i prinudila ih na upornu odbranu. Pred zoru 26. maja napad Treće ličke brigade je obustavljen, a tokom dana u grad je ušla nemačka borbena grupa iz Srba i spojila se sa ostacima 500. SS bataljona.
Naredni dani protekli su u neizvesnim i iznenadnim susretnim borbama nemačkih napadnih grupa sa brigadama u pratnji Vrhovnog štaba. Tito sa članovima štaba evakuisan je avionom 3. juna sa Glamočkog polja, a nemačka operacija okončana je neuspehom 6. juna.
Da bi olakšali pritisak nemačkih snaga na snage NOVJ, Saveznici su izveli demonstraciju znatnih pomorskih i vazdušnih snaga na moru u oblasti Splita, a 2. juna na Brač je iskrcan odred britanskih komandosa zajedno sa delovima Prve dalmatinske brigade.
Nemački gubici su bili 789 ubijenih, 929 ranjenih i 57 nestalih. Nemci su gubitke partizana procenili na 6.240 mrtvih zajedno sa zarobljenima, uključujući i mnogo civilnih žrtava.